רוב הציבור: להוסיף תכנים יהודיים לבתי הספר

בסקר שנערך עבור תנועת 'אמונה' עולה, כי קרוב לתשעים אחוזים מהחילוניים בקיאים במספר התפילות ביום ובהכרת שלושת הרגלים.

ישי קרוב , ג' באלול תשע"ב

גן ילדים
גן ילדים
צילום: פלאש 90

על פי סקר דעת קהל שערכה תנועת האישה הדתית-לאומית "אמונה", עולה כי 78% של הציבור היהודי בישראל סבור שעל מערכת החינוך להוסיף תכני יהדות ומסורת למערכות הלימודים בבתי הספר – בכל הגילאים.

בסקר עלה עוד כי רק חמישית מהאוכלוסייה (22%) מתנגדת להוספת התכנים.

הסקר בוצע בשבוע השני של חודש אוגוסט בקרב מדגם הסתברותי של האוכלוסייה היהודית הבוגרת, על-ידי מכון המחקר והייעוץ "מאגר מוחות", בניהולו של פרופ' יצחק כ"ץ.

עוד על פי הסקר, רוב גדול מקרב הנשאלים גילה בקיאות בשאלות ידע בסיסיות ביהדות, שעסקו במספר התפילות שבהן מחויב יהודי מדי יום (שלוש), ובהכרת שלושת הרגלים (פסח, שבועות וסוכות). בציבור החילוני נעו הנתונים בין 76% ל-90% ובציבור הדתי – כמעט 100%.

כמחצית מבעלי הדעה בכלל המדגם (52%) מעריכים שהיו רושמים את ילדיהם למעון יום המנוהל ברוח המסורת היהודית וכשליש (36%) סברו כי לא היו עושים כן.

השנה נרשם שיא של ביקוש למעונות "אמונה". למעלה מ-9,000 ילדים עד שלוש שנים התקבלו למעונות אמונה הנמצאים בפיקוח המדינה, ואולם ברשימות ההמתנה נמצאים עוד למעלה מאלף פניות ובקשות של משפחות, שלא נמצא מקום לילדיהם.

יו"ר "אמונה", ליאורה מינקה, מציינת כי תוצאות הסקר אינן מפתיעות. "הנתונים הללו חוזרים על עצמם מדי פעם, ומוכיחים שוב ושוב את מה שרוב הציבור בישראל חושב ולמה הוא שואף - שמקורות היהדות לא יהיו זרים לדור הצעיר, ושילד יהודי יגדל בארצו עם מידה סבירה של ידע והכרת השורשים".

"למרות זאת", אמרה מינקה, "יש לצערנו בישראל מיעוט קטן וקולני, שדואג ללבות מחלוקת ולהטיל אימה מדומה מפני השתלטות דתית לכאורה על מערכות החינוך, בעוד אשר המציאות דווקא מעידה על ניסיון הולך ומתגבר לכפות אווירה ציבורית אנטי-דתית".

"כואב לנו מאד להשיב ריקם את פניהם של רבים המתדפקים על שערי המעונות. מאכזב לגלות שהמדינה אינה מצליחה לעמוד בקצב הביקוש, ולהעמיד לרשותן של משפחות צעירות ושל נשים עובדות ולומדות – די מעונות וגני ילדים. אלה הן אוצרות הטבע האמיתיים של ישראל, וחבל שאין משקיעים בהם יותר מחשבה, תכנון ואמצעים".