מחיר הסחבת: פיצוי 5000 ש"ח ל'שלום עכשיו'

ביהמ"ש מאשר ארכה נוספת לתשובת המדינה על עתירת שלום עכשיו נגד ההתיישבות היהודית בבית עזרא, אך מחייב פיצוי של 5,000 לעותרים.

שמעון כהן , ד' באלול תשע"ב

בית עזרא
בית עזרא
הישוב היהודי חברון

שופט ביהמ"ש העליון אליקים רובינשטיין נענה בחיוב לבקשת המדינה לקבל ארכה נוספת (שלישית במספר) ולא להשיב לעת עתה לצו-על-תנאי שהוציא בג"צ. יחד עם זאת קבע השופט כי המדינה תשלם 5,000 ₪ לעותרים – שלום עכשיו והסוחרים הערבים – "נוכח ריבוי בקשות ההארכה".

נזכיר כי בית עזרא הוא בית בבעלות יהודית, ביתה של משפחת עזרא, בישוב היהודי בחברון. במקום היו עד שנת 2001 חנויות ערביות, שנסגרו ע"י צה"ל מטעמי ביטחון.

לפני כעשר שנים נכנסו 2 משפחות יהודיות לבית, הוצא נגדן צו פינוי, והתקיים הליך משפטי בפני ועדת העררים של המנהל האזרחי.

במאי 2008 ניתן פסק הדין של ועדת העררים, הקובע כי אמנם המשפחות פלשו ומותר לפנות אותן, אך קודם לכן על המדינה להשכיר את הבית לישוב היהודי בחברון, וזאת כדי לא להותיר את הנכס שומם ומוזנח.

בתשובת המדינה לבג"צ צוטט פסק הדין של ועדת העררים הקובע כי על המדינה להשכיר את הנכס לישוב היהודי בחברון קודם לפינויו, תוך שהמדינה מציינת שפסק דין זה הינו בבחינת המלצה בלבד, שטרם הוחלט אם לאמצה.

בקשת הארכה של המדינה הוגשה ביום חמישי האחרון, לאחר ויכוח ארוך וסוער שהתקיים בועדת השרים להתיישבות ביום שלישי שעבר (14/8) בין כל חברי הועדה ובין המשנה ליועמ"ש עו"ד מייק בלאס.

בזמן שכל השרים חברי הועדה, לרבות שר הביטחון, שיוצג בדיון ע"י מתאם פעולות הממשלה ביו"ש האלוף דנגוט, והיועץ המשפטי של משרד הביטחון עו"ד אחז בן ארי, סברו כי יש לאמץ את פסק הדין שניתן במאי 2008 ע"י ועדת העררים, ולהשכיר את בית עזרא לישוב היהודי בחברון, וזאת קודם לפינוי הפולשים מהבית – התנגד המשנה ליועמ"ש בלאס לעמדה זו בתוקף רב. הויכוח התלהט, אך לא הוכרע, ועל כן הוגשה לבג"צ בקשת הארכה.

כאמור, השופט רובינשטיין קיבל את הבקשה אך חייב את המדינה לשלם הוצאות לעותרים, בסכום של 5,000 ₪.

ראשי שדולת א"י, חברי הכנסת זאב אלקין ואריה אלדד, התייחסו להחלטה ואמרו כי "המחיר שמשלמת הממשלה על חוסר היכולת לקדם את החלטותיה בענייני התיישבות, הוא כבד הרבה יותר מ 5,000 ש"ח. זהו מחיר של פינוי יהודים ללא הצדקה של פגיעה קשה בדמוקרטיה ושל איבוד היכולת השלטונית לממשל את הערכים שבשבילם נבחרה הממשלה".

"אנו קוראים לממשלה למשול, לא להיגרר אחרי הניסיונות של גורמים בפרקליטות להכתיב מדיניות שמאלנית, ולעשות כל הנדרש על מנת שעמדת הממשלה תיוצג כראוי בבית המשפט במיגרון, בחברון, ובכל מקום בארץ ישראל".