הקיבוצניקים יבנו מכוני חליבה לסינים

חברת "אפימילק" מקיבוץ אפיקים זכתה במכרז הגדול ביותר אי פעם בענף הרפת של סין בהיקף של חצי מיליארד דולר ותבנה שם 13 מכוני חליבה.

שמעון כהן , ה' באלול תשע"ב

מסמכים מאז וחליבה מהיום
מסמכים מאז וחליבה מהיום
פלאש 90

מסתבר שלמונח ארץ זבת חלב יש פירושים שונים ומגוונים, והארץ יכולה להיות גם זבת מכוני חליבה.

חברת "אפימילק" מקיבוץ אפיקים, הפועלת בענף הרפת בישראל ובעולם, זכתה במכרז הגדול ביותר אי פעם בענף הרפת של סין, לבניית  13 מכוני חליבה מתקדמים, בהיקף של 500 מיליון דולר.

לדברי ביאנה רונה, סמנכ"ל השיווק של אפימילק, כל אחד מ-13 מכוני החליבה מיעוד לחלוב 4,000 פרות ומספר הפרות הכולל בפרויקט יעמוד על 50,000 פרות חולבות. החברה הישראלית תספק למחלבה פלטפורמות מסתובבות, המאפשרות לנהל שיגרת חליבה מאסיבית. ציוד טכני לניהול העדר ושרותי מחשוב בתוכנת "אפי פארם" המשמשת את הצוות הסיני לעבודה עם העדר הענק.

המכרז הוצא על ידי חברת Mengniu dairy (מחלבת מנגניו) משווקת החלב הגדולה בסין. שהיא מעין "תנובה" רק בסדר גודל סיני, המייצרת מוצרי חלב הכוללים גבינות, יוגורטים וחלב לשתיה.

ביאנה מוסיף שעד כה רכשה 'מנגניו' חלב טרי מהמחלבות הקטנות יותר באזורי פעילותה. בחברה התקבלה החלטה להיכנס לתחום ייצור החלב ולהישען על הידע הישראלי. שיאפשר למנגניעו להפיק יותר חלב באופן עצמאי, מתוך הרצון להשיג שליטה רבה יותר על איכות החלב של המחלבה.

ראוי לציין כי חברת "אפימילק" היא החברה המובילה בעולם בתחום הטכנולוגיות לענף הרפת והצאן. החברה הייתה הראשונה שפיתחה והכניסה לשימוש את מד החלב האלקטרוני. בין מוצרי הדגל של החברה: אפילאב – לניתוח מרכיבי החלב תוך כדי החליבה ואיתור מוקדם של בעיות, פידומטר פלוס – למעקב אחר שינויים בהרגלי התנועה והמנוחה של הפרות ומערכת אפיפארם לניהול הרפת.

חברת "מנגניו" מדורגת על ידי הבנק ההולנדי  Rabobank בין 20 המפעלים המובילים בעולם. מניות החברה נסחרות בבורסה בהונג קונג ופעילות החברה מהווה שליש משוק החלב הסיני.