וכשהילד נפצע בביה"ס? יש ביטוח?

חוזרים ללימודים, אבל לנוכח לא מעט תאונות שחלקן הסתיימו בטרגדיות, עולה שאלת האחריות הביטוחית של מערכת החינוך? מומחה משיב.

שמעון כהן , ח' באלול תשע"ב

בית ספר. אילוסטרציה
בית ספר. אילוסטרציה
פלאש 90

עו"ד עמיקם חרל"פ

רגע לפני שהילדים שבים לספסלי בתי הספר והגנים עולה גם סוגיה לא נעימה, סוגיית ההתמודדות עם תאונות בשטח בית הספר וההתמודדות שאחריהן.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עו"ד עמיקם חרל"פ, מומחה לתאונות ודיני נזיקין, על הסוגיה הכואבת.

בראשית דבריו מדגיש עו"ד חרל"פ כי תלמידים בישראל מכוסים ביטוחית בשתי מסגרות שונות. האחת מעניקה להם כיסוי במשך כל 24 שעות היממה, גם כשהם בביתם וגם בחופשות. מדובר אמנם בפוליסה קטנה שגובהה הוא שלוש מאות ושבעים אלף שקלים למאה אחוזי נכות, ובהתאם יחסי לאחוזי הנכות יורד גם הסכום, אך חשוב לדעת על קיומה של הפוליסה הזו.

בנוסף לזאת, מציין חרל"פ כי לכל מוסד חינוכי קיים ביטוח צד שלישי המכסה את כל תחומי אחריותו של המוסד בשעת הנוכחות של התלמיד בין כתליו. פוליסה זו מכסה מחדלים, חוסר תפקוד של ההנהלה וכיוצא באלה.

באשר לדרך אל המוסד, מציין חרל"פ, זו אינה מכוסה בפוליסה זו אלא רק בפוליסה הראשונה, הקטנה כאמור. עם זאת הוא מציין כי בדרך אל המוסד הפגיעות, אם חלילה ישנן, מתמקדות בתאונות דרכים, ואלו מכוסות ביטוחית על פי החוק.

באשר לתביעה עצמה במקרה של פגיעה בתלמיד אומר עו"ד חרל"פ כי אמנם בבית הספר עצמו ישנם טפסים מוכנים לעתירה המופנית נגד הגופים האחראים ולמעשה נגד משרד החינוך, אך נכון יהיה שלא לעתור מבלי לקבל ייעוץ משפטי שכן ההגדרות בטפסים אלה מורכבות ועשויות לבלבל את מי שאינו מומחה בתחום. דוגמא לכך הוא מזכיר בעובדה שנזקים קוסמטיים אינם מכוסים בביטוח, אך עם זאת ישנם נזקים המוגדרים כנגזרות ומשמעויות של נזק מסוג זה, ואלו דווקא כן מכוסים.

לפי שעה ממליץ חרל"פ לועדי ההורים בכל מקום ומקום לעבור בבתי הספר ומוסדות החינוך ולבדוק את המתקנים. הוא מזכיר בהקשר זה דיווח עיתונאי שבדק את מוסדות החינוך באזור המרכז וגילה שבמרביתם קיימים מפגעים כדוגמת מדרכות שבורות, חלונות שאינם נסגרים, דלתות עקומות ועוד.

לטעמו, ועד הורים חזק יוכל לדאוג גם לאיש מקצוע שיגיע, יבדוק את המתקנים ויחווה דעה ברורה באשר לתקינותם.

עו"ד עמיקם חרל"פ