"ההולנדים גאים מאוד בחסידי אומות העולם"

ממשלת הולנד תממן תהליך של דיגיטציה לכל המסמכים שעוסקים בחסידי אומות העולם ההולנדים. יפעת רון בכרך: "ההולנדים גאים בהם מאוד".

בני טוקר , י' באלול תשע"ב

יד ושם בירושלים
יד ושם בירושלים
פלאש 90

רון בכרך: ההולנדים גאים

הולנד היא המדינה המובילה במספר חסידי אומות העולם. ב- 50 שנות פעילותה של הוועדה לציון חסידי אומות העולם ביד ושם הוכרו מעל 24,000 נשים וגברים שסיכנו את חיים במטרה להציל יהודים במהלך השואה כחסידי אומות העולם.

נכון להיום, 5,204 מתוכם הם הולנדים. תהליך ההכרה בחסידי אומות העולם נמשך, רק בשנה האחרונה הכירה הוועדה במאות אנשים כחסידי אומות העולם.

בין החומרים המיוחדים שנסרקו במהלך הפרויקט המיוחד, מכתבים שכתבו חסידי אומות העולם שהיו בדרכם האחרונה.

סגנית דוברת יד ושם יפעת רון בכרך מספרת על אחד המכתבים, "במהלך פיילוט שנערך כהכנה לסריקת החומרים, התגלה מסמך ייחודי – מכתב אחרון ששלח באוקטובר 1944 בעת שנשלח למחנה דכאו חסיד אומות העולם Hein Sietsma לארוסתו Berendina (Diet) Eman (שאף היא הוכרה כחסידת אומות העולם) . הפתק היה מקופל לסנטימטר אחד ובו הוא כתב: "גם אם לא נראה האחד את השני שוב על פני האדמות, לעולם לא נצטער על מה שעשינו, על העמדה שנקטנו", כתב. "ודעי לך, שמכל בני האדם בעולם, אהבתי אותך ביותר, וגם כעת השאיפה שלי היא להקים משפחה מאושרת איתך". מכתבו של Hein הוא חלק מהמסמכים מתוך התיקים העוסקים בחסידי אומות העולם מהולנד שיהיו נגישים לאחר שפרויקט הדיגיטציה יושלם".

יפעת רון בכרך מציינת שהולנד גאה בחסידי האומות שלה, "ממשלת הולנד רואה חשיבות בהנגשת החומרים על חסידי אומות העולם, היא רואה בהם דוגמא ומופת והם גאים בעמדה שהם נקטו בזמן המלחמה".