רוסיה מציגה: בתי כנסת ניידים במסע רוחני

ברוסיה היהודית מסע שכולו רוחניות והתעוררות, או כפי הגדרת מארגניה "מסע בתי כנסת ניידים לחמישים קהילות יהודיות הפזורות ברוסיה".

חיים לב , י"א באלול תשע"ב

מסע רוחני
מסע רוחני
ארכיון חב"ד מוסקבה

רוסיה מציינת בימים אלו מאתיים שנה לניצחונה על צבא צרפת בראשות נפוליון, שמנה מאתיים וחמישים אלף חיילים. במסע מתוקשר, יצאו מרוסיה לצרפת מאתיים רוכבי סוסים, לבושים בבגדי צבא כסגנון הגנרלים הרוסיים של תקופת המלחמה לפני מאתיים שנה. וזאת בנוסף לשלל אירועים ציבוריים רחבי היקף אחרים ברחבי רוסיה.

במקביל לחגיגות ההמוניות של השלטונות ברוסיה, נערך מסע שכולו רוחניות והתעוררות, במהלך שלושת השבועות של בין הזמנים - "מסע בתי כנסת ניידים לחמישים קהילות יהודיות הפזורות ברוסיה".

שלושה "טנקי מצוות" חנו בט"ו באב, במרגלות הקרמלין שבכיכר האדומה במוסקבה לקראת 'שיגור' לדרך הארוכה, כשעליהם צוות תלמידי ישיבה, אשר ניצלו את "בין הזמנים" לפעילות ייחודיות זו. התלמידים, בני הרבנים שלוחי חב"ד ברחבי רוסיה, שנולדו, גדלים ומתחנכים במוסדות החינוך המפוארים ברוסיה, הינם דוברי רוסית רהוטה וממשיכים בפעילותם את החינוך והמורשת שעל ברכיהם גדלו והתחנכו.

"אכן, בעשרים השנים האחרונות עברה רוסיה מהפכה יהודית של ממש", אומר הגר"ב לאזאר - יוזם הרעיון. "במדינה בה היו פעילים בערים הגדולות כמוסקבה ולנינגרד, רק שני בתי כנסת רשמיים, במדינה בה השמידו בשיטתיות במשך שבעים שנה כל סממן יהודי, קיימים היום בעשרות ערים בתי כנסת לתפארת, מקוואות מפוארים, בתי ספר וגני ילדים יהודיים בהם לומדים אלפי תינוקות של בית רבן! כל זאת כמובן הודות לפעילותם הנמרצת של עשרות רבני הקהילות - ה'שלוחים' של הרבי מליובאוויטש לרוסיה".

היה זה 'מבצע' שכמותו לא ראתה רוסיה מעולם. במשך שלושה שבועות, עמוסים במטען רוחני נרחב, לטובת היהודים בהם ייתקלו במהלך המסע, בו היו בין השאר: תפילין, מזוזות, כיפות, ספרי קודש בשפה הרוסית לרוב ועוד – ׳חרשו׳ הפעילים הנמרצים את הפדרציה הרוסית הענקית לאורכה ולרוחבה, תוך שהם מבקרים ביותר מחמישים (!) קהילות יהודיות הקרובות והרחוקות אשר בחלקן נידחות ושכוחות מעין אדם, ובתוכן גם כאלו שזו לראשונה לאחר 80 שנה זכו לראות ספר תורה, הניחו תפילין בפעם הראשונה בחייהם ואף השתתפו במנייני תפילות שנערכו שם לראשונה.