איראן הגדילה ב-30% את יכולת העשרת האורניום

הדו"ח התקופתי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) קובע כי איראן התקינה 328 צנטריפוגות נוספות במתקן התת-קרקעי בפורדו

חגי הוברמן , י"ב באלול תשע"ב

כור גרעיני
כור גרעיני
רויטרס

איראן הגדילה את יכולת העשרת האורניום שלה בלפחות 30% בארבעת החודשים האחרונים - כך קובע הדו"ח התקופתי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א).

עוד עולה מהדו"ח כי איראן התקינה 328 צנטריפוגות נוספות במתקן התת-קרקעי בפורדו ליד העיר קום.

משמעות הדברים היא שמספר הסרכזות להעשרת אורניום באתר הגרעיני בפורדו שליד העיר קום באירן יותר מהכפיל את עצמו בשלושת החודשים האחרונים. מנתוני הדו"ח עולה כי מספר הסרכזות במתקן התת-קרקעי עלה מאז חודש מאי מ-1,064 ל-2,140.

הדו"ח מצביע על מה שמכוני מחקר במערב מדווחים עליו כבר זמן רב – "פעילות רחבת היקף" במתקן בפרצ'ין, הכוללות ניסיון אירני לנקות את השטח משרידים של חומרים חשודים.

הסוכנות חוזרת ודורשת מטהרן להתיר לפקחיה להיכנס למתקן הצבאי בפרצ'ין, בו מפתחת על פי החשד אירן את השלב הסופי בהרכבת פצצה גרעינית המכונה "קבוצת הנשק".

הדיווח על היערכות אפשרית של אירן להרחבת פעילות העשרת האורניום במתקן התת-קרקעי בפורדו, העולה מהדו"ח של סוכנות האו"ם, בא ביום שבו מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, נשא נאום במהלך ביקור בטהרן, לרגל כינוס המדינות הבלתי מזדהות. זאת חרף התנגדות קשה מצד ישראל וארצות הברית לביקור במדינה המתנגדת באופן שיטתי ללחץ הבינלאומי לשים קץ לתכנית הגרעין שלה.