ספר חדש: ליאון ולואיז

סיפורם של ליאון ולואיז, הוא סיפור המלחמה האיומה, בצורת כתיבה מרתקת, מעניינת,המושכת אותנו לקרוא, ללמוד ולהבין עוד ועוד.

קובי פינקלר , י"ג באלול תשע"ב

לאון ולואיז
לאון ולואיז
ידיעות

ספר שהוא היסטוריה. זו לא רק ההיסטוריה של שני אנשים, של שתי דמויות רחוקות, השונות זו מזו במרחקי הזמן (מלחמות תמיד מרחיקות אנשים זה מזה) והמקום (בין צרפת לסנגל), אלא סיפורה ותיאורה של ההיסטוריה בת זמנינו, בין צרפת הכבושה לבין אימת  השלטון הכובש ולא מנקודת מבט יהודית כלל ועיקר.

סיפורם של ליאון ולואיז, הוא סיפור המלחמה האיומה, (או בעצם שתי מלחמות העולם) בצורת כתיבה מרתקת, מעניינת, המושכת אותנו לקרוא, ללמוד ולהבין עוד ועוד.

העלילה מגוללת סיפור העומד במבחן הזמן והמרחק. תחילתה , בחופי צרפת בשנים האחרונות של מלחמת העולם הראשונה וסופה כמעט מגיעה עד מערב אפריקה בתקופת מלחמת העולם השנייה, כשבדרך היא חולפת בפריז של שנות העשרים והשלושים. במקביל לסיפור הסוחף, על לאון להתמודד לבדו עם האתגרים שמציבים לפניו קציני האס–אס בפריז הכבושה, ואילו לואיז (האשה שבראשו..ולא איתו ) נאלצת להתגבר בלעדיו על קשיים עצומים בערבות אפריקה.

הספר,  מגולל ביד אמן של מחברו אלכס קאפוס, את הרגשותיהם של האנשים, של הילדים, של המבוגרים ופשוטי העם כלפי הנאצים ועוזריהם.

משק כנפי ההיסטוריה והבחירות של בני הזוג מביאים לידי כך שהם נפגשים רק לרגעים קצרים, אך אינטנסיביים, ואז שבים ונפרדים למשך שנים ארוכות.

לאון ולואיז הוא רב-המכר הגדול של השנה בגרמניה, ונמכרו ממנו בגרמניה לבדה כבר יותר מ-300 אלף עותקים. הספר ראה אור לאחרונה גם באנגליה והתמקם גם שם תוך זמן קצר ברשימות רבי-המכר ותורגם לשפות רבות.

קאפוס,  נולד בחבל נורמנדי ומתגורר כיום בשוויץ. ב-94' פרסם את קובץ סיפוריו הראשון, 'כוח הכבידה הארור הזה', שבעקבותיו הופיעו תשעה ספרים נוספים של סיפורים קצרים, רומנים ומסות היסטוריות. הוצאת ידיעות ספרים.

ספר חובה לקריאה ולו למען דעת, על עוד פרק בהיסטוריה הקרובה אלינו, על אימת השלטון הנאצי ודרכי ההתמודדות של אנשים למולו.