הפרקליטות תערער על זיכויו של נער ערבי מהריגה

פרקליטות המדינה הגישה לבית משפט העליון ערעור על פסק דינו של נער ערבי אשר הורשע בעבירה של גרם מוות ברשלנות.

ישי קרוב , ט"ו באלול תשע"ב

בית המשפט העליון
בית המשפט העליון
צילום: פלאש 90

פרקליטות המדינה הגישה היום (ראשון) לבית משפט העליון ערעור על פסק דינו של נער ערבי, אשר הורשע בעבירה של גרם מוות ברשלנות של וולף לנס, שישב על מדרגות אבן ב"כיכר החתולות" בעיר.

נגד הקטין הוגש כתב אישום אשר ייחס לו עבירת הריגה, אך בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע אותו בגין גרם מוות ברשלנות. הפרקליטות טוענת כי שגה בית המשפט המחוזי כאשר זיכה את הקטין מעבירת ההריגה.

על פי כתב האישום ביום 18.8.2010 נגשו הקטין וחברו אל המנוח ובקשו ממנו סיגריה. משסרב המנוח לבקשתם, ניגשו אליו כשהם מחזיקים במקלות. הקטין הניף לעבר המנוח את המקל בו החזיק, התגרה בו ולאחר מכן הכה עמו בחוזקה בראשו של המנוח. מעוצמת המכה נפל המנוח כשפניו כלפי הרצפה, והשניים ברחו מן המקום. המנוח נשאר מוטל על הרצפה במשך זמן רב ללא קבלת עזרה כלשהי.

כמו כן, בית משפט המחוזי קבע כי הקטין גרם למותו של המנוח ברשלנות, ולא היה ער באופן סובייקטיבי לסיכון הממשי שקם למנוח בנסיבות בהן אדם סביר היה ער לסיכון זה. עוד קבע בית המשפט כי תוצאתו הטראגית של האירוע נגרמה בשל אלימות סתמית, טיפשית ומיותרת, אשר נבעה מרצונם של הקטין וחברו ללמד את המנוח לקח על שלא נתן למשיב סיגריה.

בהודעת הערעור, הפרקליטות טוענת כי שגה בית המשפט המחוזי כאשר זיכה את הקטין מעבירת ההריגה. אדם המכה אדם אחר בחוזקה, באזור הראש, באמצעות קורה שאורכה שני מטר, הרי הוא צופה את האפשרות שמעשיו עלולים להביא לתוצאה קטלנית, ועל כן – משהתממש הסיכון והקורבן מת – יש להרשיעו בעבירת הריגה. כמו כן, הפרקליטות טוענת כי יש להחמיר בעונשו במידה ניכרת.

בהודעת הערעור, הפרקליטות מציינת כי העבירה בה הורשע המשיב, גרימת מוות ברשלנות, אינה מתאימה לנסיבות המקרה. עבירת גרם מוות ברשלנות נועדה לקבוע רף זהירות המצופה מאדם מן היישוב, והיא מיועדת למקרים בהם יש סטייה מרמת הזהירות הסבירה. בעוד במקרה זה  הכה הקטין במנוח בחוזקה בקורה, באופן מחושב ובמטרה להנחית מהלומה קשה – אין מדובר בחריגה מסטנדרט זהירות אלא במעשה עברייני, מודע ומכוון, אשר כל בר- דעת, גם אם הוא בן 15, מבין את התוצאות האפשריות של מעשה אלים שכזה.