'אג'נדה פוליטית משבשת את מסקנות אמ"ן'

גופי המודיעין מלקטים פיסות מידע בעבודה מאומצת, אך המסקנות לא תמיד חוזות את הצפוי. האם אג'נדה פוליטית מתעתעת בראשי אמ"ן?

שמעון כהן , ט"ו באלול תשע"ב

ראש אמ"ן - אביב כוכבי
ראש אמ"ן - אביב כוכבי
פלאש 90

בעקבות דו"ח אמ"ן שהוגש לפני ימים אחדים לרמטכ"ל לקראת השנה הבאה מתייחס היסטוריון הצבאי אריה יצחקי ביומן ערוץ 7 לכותרות שעלו מהדו"ח בדבר התמודדות עתידית עם מזרח תיכון הפונה לאסלאמיזציה קיצונית, כותרות שעלו מדבריו שלו עצמו כבר לפני כשנתיים בערוץ 7 וב'מקור ראשון'.

בראשית דבריו קובע יצחקי כי מאחורי דבריו אלה שנאמרו לפני כשנתיים לא עמדת נבואה אלא צבירת נתונים וניתוחים כדוגמת אלה שמתבצעים בקהיליית המודיעין, אלא שההבדל המרכזי הוא שדבריו שלו נאמרים ללא דעות קדומות, כהגדרתו.

בראיון מזכיר יצחקי את עיקרי דבריו ולפיהם המזרח התיכון יעבור תהליך של הקצנה אסלאמית וישראל תעמוד בפני עימות מול אומת האסלאם תוך קריסת הסכמי השלום במצרים ובירדן. לדבריו הקואליציה האסלאמית תכלול את איראן ויתכן שגם את תורכיה.

"נאמר לי שאני ירמיהו מענתות, ונאמר לי שאני חצוף שמתנגד לכל גופי המודיעין", מספר יצחקי על היחס לו זכה בעקבות חוות דעתו בשנים עברו, אך עם זאת הוא מזכיר כי ההיסטוריה מלמדת כי במרוצת 52 השנים בהם מוגש הדו"ח ב-12 מקרים הסיקה קהיליית המודיעין מסקנות מוטעות באשר לכוונות האויב ואיומיו האסטרטגיים על ישראל. לדבריו המחדל הגדול ביותר היה דווקא לפני מלחמת ששת הימים ולא לפני מלחמת יום כיפור כפי שרבים סבורים. הוא מזכיר את דבריו של ראש אמ"ן דאז, האלוף יריב, כשלושה חודשים לפני פרוץ המלחמה ולפיהם לא צפויה מלחמה בשלוש עד ארבע השנים הבאות. כשחלק על יריב קיבל תגובה חריפה ממנו וממקורביו שטענו בפניו 'מי אתה? לנו יש כלים שעליהם עדיין לא שמעת בכלל', ובסופו של יום דווקא תחזיתו שלו התממשה.

להערכתו הגורם העיקרי לכשלים הוא הליך הצגת המסקנות ולא שלב איסוף המודיעין. לדבריו איסוף המודיעין מתבצע על ידי אנשי מודיעין מעולים שמקדישים יום ולילה למשימתם, אך לעיתים אג'נדה פוליטית של מגישי המסקנות וההערכות מובילה אותם להציג תחזיות שלאחר מכן מתבדות.

דוגמא לכך הוא מזכיר עם תחילת "עידן השלום" של הליך אוסלו, כאשר הופעותיו הקבועות בפני קציני צה"ל הופסקו כיוון שהוא הוגדר כמסוכן להלך מחשבותיהם של הקצינים והקצינים שבדרך בשעה שהוא מציג בפניהם תזות הפוכות לתיאוריות השלום המתממש ובא.

באשר לראש אמ"ן הנוכחי, האלוף כוכבי, אומר יצחקי כי "כוכבי אינו לבד. הוא הטוב שבחבורה". דוגמא להערכות בלתי מבוססות בולטות הוא דווקא מוצא בראש המוסד לשעבר מאיר דגן שהודיע לפני כתשעה חודשים במסגרת הערכת מודיעין שהיה עד לא מכבר מראשי גופי המודיעין כי להערכתו בתקופה הקרובה הסיכוי לתקיפה לא קונבנציונאלית על ישראל יורד דרמטית ותמשיך לרדת בשנתיים הקרובות. התבטאות המתבררת כיום כבעייתית ביותר.

באשר לצפוי כעת בזירת הביטחון והמודיעין אומר יצחקי כי הצפי הוא להפיכתה המוגדרת של מצרים לאויב, ולדבריו כבר כעת הצבא מתחיל לשנות את יחסו למצרים בהתאם, במקביל קיימת סבירות שבסוריה יופיע צבא אסלאמי סטי והסבירות למלחמה בשנה הקרובה גבוהה ביותר, כלשונו, לנוכח התחזקות ציר הרשע ובראשו איראן.