ילדי החינוך המיוחד נגד משרד החינוך

כמאה ילדים מהחינוך המיוחד ממתינים בבית מבלי יכולת לפתוח את שנת הלימודים. כעת החליטו ההורים לעתור לבית המשפט נגד משרד החינוך.

חיים לב , ט"ז באלול תשע"ב

ההפגנה ברחבת משרד החינוך
ההפגנה ברחבת משרד החינוך
צילום: שמואל דריי

כמאה ילדים מהחינוך המיוחד ממתינים בבית מבלי יכולת לפתוח את שנת הלימודים. 

כבר לפני מספר חודשים הבינו מאות הורים לילדי החינוך המיוחד כי ילדיהם לא יוכלו לעלות לכיתה א' מקדמת על אף האבחון המקצועי והעובדה כי למדו בגנים לחינוך מיוחד.

מנהל האגף החינוך המוכר, יהודה פינסקי, הודיע להורים כי על אף שהדבר יהיה לקושי עבור ההורים, המורים והמנהלים, יצטרכו הילדים להשתלב בכיתה א' רגילה, וזאת בשל בעיות תקציביות, אלא שכשפנו ההורים לבתי הספר הרגילים, הם סירבו לקבל את הילדים בהיעדר היכולת להעניק להם את הכלים החינוכיים המותאמים למצבם.

לאחר דיונים ופניות רבות שנעשו לגורמים הרלוונטיים במשרד החינוך שלא הניבו פירות, החליטו ההורים לקיים הפגנה מול משרד החינוך בירושלים.

לאחר ההפגנה התחייב שר החינוך בפני ההורים כי הדבר יבוא על פתרונו, וסגן השר הרב מוזס אף הוסיף בשיחה עם כלי התקשורת שתוך ימים ספורים יסודר העניין לטובת הילדים. מאז, טוענים הורי הילדים, על אף שחלף למעלה משבוע נשארו עשרות ילדים בבתיהם, ללא שניתן להם פתרון.

השבוע שיגר פרקליטם של קבוצת הורים לילדי החינוך המיוחד, עו"ד אביעד הכהן, מכתב למשרד החינוך ובו הבהיר כי החלטת משרד החינוך בעניינם של הילדים לוקה בבעיות משפטיות ומונעות מהילדים את הזכויות הבסיסיות המוקנות להם על פי חוק.

לאחר שמשרד החינוך לא טרח להשיב למכתב, מתכוונים ההורים להגיש באמצעות עו"ד אביעד הכהן, תביעה לבית המשפט בדרישה לחייב את משרד החינוך לשלב את הילדים במסגרות החינוכיות המותאמות להם.

צבי ברינגר אחד מההורים אומר כי "למעלה משבוע מאז שנפתחה בצורה רשמית שנת הלימודים, ובני עדיין יושב בבית ומביט בעיניים כלות על שאר אחיו הולכים לבית הספר".

"אנחנו ההורים לא יכולים לצאת למקומות העבודה, ונאלצים להשאר עם הילדים שאין להם לא בית ספר ולא מסגרת אחרת. קשה להאמין שבשנת 2012 מוכן משרד החינוך להתעלם ממצוקתם של הילדים, ולהשאירם ללא מסגרת חינוכית", הוסיף ברינגר.