נזקקים ללא חשמל כי ביטו"ל לא העביר נתונים

היו"ר שאמה-הכהן דרש מכל הגורמים למנוע עיכובים נוספים בהעברת הנתונים "גם אם זה דורש לעבוד שעות נוספות".

חזקי ברוך , כ"ו באלול תשע"ב

חברת חשמל תחנת חשמל חוות שנאים שנאי
חברת חשמל תחנת חשמל חוות שנאים שנאי
הלל מאיר

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ כרמל שאמה-הכהן, קיימה היום (חמישי) דיון מיוחד שעסק ביישום התיקון לחוק משק החשמל, שיזם היו"ר וקבע כי יש להרחיב את מעגל הזכאים ל"חשמל סוציאלי" - הנחה של כ-100 שקלים בחודש בחשבון החשמל".

התיקון שיזם היו"ר שאמה-הכהן נועד להוסיף עוד כ-65 אלף זכאים, מהשכבות הנמוכות ביותר באוכלוסייה, להטבה של חשמל סוציאלי. בדיון ביקש היו"ר שאמה-הכהן לבחון את יישום התיקון ולוודא כי הזכאים להטבה אכן מממשים אותה. הוא ציין כי לוועדה הגיעו תלונות של חיילים בודדים וזכאים אחרים, כי הם לא מקבלים את ההטבה.

לפני כחצי שנה, במסגרת תיקון חוק משק החשמל והארכת הרישיונות של חברת החשמל, ביקש היו"ר שאמה-הכהן לבדוק את יישום ההטבה של החשמל הסוציאלי שנכנס לתוקף ב-2007. אז התברר לוועדה כי מתוך 250 מיליון השקלים, המוקצים להטבה, מנוצלים רק 100 מיליון שקלים. לכן אישרה הוועדה, ביוזמת היו"ר, להגדיל את מספר הזכאים להטבה והוסיפה לרשימה עוד כ-65 אלף זכאים מהשכבות החלשות ביותר, בניהם נכים קשים, קשישים סיעודיים במצב קשה, ילדים עם נכות קשה, משפחות חד הוריות עם 3 ילדים ויותר המקבלות הבטחת הכנסה, חיילים בודדים ועוד.

ראש אגף צרכנות ופניות הציבור ברשות החשמל, מירב יוסף, ציינה כי חברת החשמל לא קיבלה את קבצי הזכאים מביטוח לאומי ומצה"ל, ולכן לא ניתנה ההטבה. נציגת המוסד לביטוח לאומי, דבורה בן ישעיהו, אישרה כי אכן קבצי הזכאים לא הועברו לחברת החשמל. לדבריה, המוסד פועל לסיים את העברת הרשימות בהקדם האפשרי ובכל מקרה הזכאים יקבלו את ההטבה רטרואקטיבית מה-1 במאי השנה. ראש מדור תנאי שירות בצה"ל, רב סרן ענת קוצינסקי, אמרה כי צה"ל הכין את הנתונים אך בגלל תקלת מחשוב לא ניתן להעבירם. רס"ן קוצינסקי הוסיפה כי היא מקווה שהבעיה תיפתר מיד אחרי החגים.

היו"ר שאמה-הכהן סיכם את הדיון ואמר כי יכנס את הוועדה לישיבת מעקב מיד עם תום הפגרה, באמצע אוקטובר. הוא דרש מכל הגורמים שלא יהיו עוד דחיות בהעברת הנתונים. "גם אם הדבר מצריך לעבוד שעות נוספות הוועדה מבקשת לבצע את זה", סיכם היו"ר והביע תקווה כי בישיבה הבאה תקבל הוועדה בשורות טובות.