ב'משקפת' נערכים לגל מבקרי חול המועד סוכות

יום כיפור עדיין לא הגיע אבל ב'משקפת', עמותת הטיולים ביהודה ושומרון, נערכים לקליטת גל נוסף של מבקרים ברחבי יו"ש.

ערוץ 7 , ד' בתשרי תשע"ג

מתוך פיילוט "משקפת"
מתוך פיילוט "משקפת"
משקפת - פרוייקט היכרות לאומיטוען....

בעמותת 'משקפת' נערכים לימי חול המועד סוכות המתקרבים ומציגים תכנית מוקפדת לסיורים ופעילות ברחבי יהודה ושומרון. בראיון לערוץ 7 מספר בני כהן, מנכ"ל העמותה, על ההיערכות.

"אספנו את כל הדברים המקסימים ביותר ביהודה ושומרון ויצרנו את הפסיפס היפה ביותר בעולם", אומר כהן ומזכיר כי בחול המועד פסח שעבר הגיעו ביוזמת 'משקפת' כמאה וחמישים אוטובוסים גדושים במטיילים מכל רחבי הארץ לסיורים ואירועים ביהודה ושומרון. בחול המועד סוכות היעד הוא להגיע לפחות למספר זה, כך הוא אומר אך נראה שהשאיפה היא למספר גבוה יותר.

"אתרי התיירות היו רדומים בעקבות האינתיפאדות, אבל עכשיו הכול פורח ויפה", אומר כהן המציין כי אמנם סוגיית הביטחון בסיורי 'משקפת' עולה לא פעם בשיחות עם מתעניינים, אך המענה לכך פשוט וברור. "אנחנו מסבירים להם שאנחנו מסיירים רק במקומות מאובטחים ומאושרים על ידי צה"ל, רק במקומות שכל אדם רגיל מסתובב בהם, רק במקומות מוסדרים. אנחנו מסבירים את העובדות – שקט כעת ביהודה ושומרון. הצבא עושה עבודת קודש, ורבים מגיעים לטייל".

לדבריו מאז הוקמה 'משקפת' לפני כשנה וחודשיים הגיעו לסיורים וטיולים ביהודה ושומרון למעלה מאלף אוטובוסים. כדי לעודד הגעה של עוד ועוד מסיירים משגרים אנשי 'משקפת' מדריכים ורכזי שטח לכל מקום בארץ בו מראה קבוצה כלשהי התעניינות. הוא מספר על התארגנויות של קהילות שונות, אם מתנ"סים ואם מתפללי בתי כנסת וקבוצות אחרות המבקשות להגיע במרוכז. לקבוצות שכאלה וגם לבודדים הוא ממליץ להיכנס לאתר 'משקפת, להתרשם להירשם ולהגיע להיכרות בשטח ועם השטח.

ב'משקפת' מציגים מספר דוגמאות מסיורי חול המועד המתקרב:

יום שלישי א' חול המועד סוכות, 2 לאוקטובר עמיר בניון בחבל יתיר -

יחד נצא למסלול הליכה קליל, בצל עצים ירוקי-עד ביער יתיר - היער הנטוע הגדול בארץ, במעבר חד ומיוחד ניסע מרחק קצר מאוד לתצפית בגווני צהוב וחום - מהיישוב מעלה חבר לעבר מדבר יהודה.

בין פסיפסים ומערות מחכה לכם פסטיבל בעיר העברית הקדומה סוסיא -  שחקני רחוב, סדנאות יצירה לילדים, חיזיון אור-קולי, סיורים לבית הכנסת העתיק והמפואר ובו רצפת פסיפסים מדהימה, וביקור במערת מגורים עתיקה.  

ביישוב כרמל נבקר במפעל "עשבי קדם" המפיק מוצרי טיפוח ומרפא מצמחיית ספר-המדבר, המקיפה אותו.

ולקינוח, נשתתף במופע -שקיעה אישי ונוגע – משיריו החדשים  של הזמר והיוצר עמיר בניון, למרגלות בית הכנסת העתיק בסוסיא.

מחיר למשתתף – 125 ₪

נקודות יציאה: ת"א – רכבת ארלוזורוב, באר שבע- התחנה המרכזית, ירושלים – בנייני האומה.

שעת יציאה: 08:30 שעת סיום משוערת: 19:30

יום שלישי א' חול המועד סוכות, 2 לאוקטובר - לגלות את חבל יתיר ומערת המכפלה

העיר העברית הקדומה סוסיא מתעוררת לחיים, ואתם מוזמנים לפסטיבל חגיגי לכל המשפחה -  שחקני רחוב, סדנאות יצירה לילדים, חיזיון אור-קולי, סיורים לבית הכנסת העתיק והמפואר  ובו רצפת פסיפסים מדהימה, מעגלי תיפוף, רכיבה על גמלים וביקור במערת מגורים עתיקה. 

מן ההר מבט למדבר -  ממצפה יאיר שליד סוסיא, נערוך תצפית מזרחה ונגלה עד כמה קרובים מדבר יהודה וים המלח.

סודות מערת המכפלה יתגלו בסיור ובתפילה. היכן באמת קבורים אברהם, יצחק, יעקב, שרה, רבקה ולאה? הזדמנות להכיר את המבנה המפואר שבנה המלך הורדוס לזכרון אבות ואמהות האומה היהודית, ולשמוע על גילוי מערת המכפלה האמיתית המסתתרת מתחתיו.

בחברון נצא לסיור קצר לבית הכנסת העתיק "אברהם אבינו" ברובע היהודי בחברון, שם יתערבבו יחד סיפורי אגדה ומציאות, ונסיים ב"בית הדסה" -  מוזיאון מרגש המנציח את חיי הקהילה היהודית בעיר.

עלות למשתתף – 45 ₪

נקודות יציאה: ת"א – רכבת ארלוזורוב, באר שבע – תחנה המרכזית, ירושלים – בניייני האומה

שעת יציאה: 08:30  שעת סיום משוערת: 18:00

יום חמישי, ג' חול המועד סוכות, 4 באוקטובר - ריח בוסתנים רחוק - טיול לאוהבי לכת בחבל בנימין

מדוע נבנו בתוך מערה גדולה עשרות גומחות קטנות? מאיפה נובעים במסלול אחד עשרות מעיינות?

במרחק נגיעה ממרכז הארץ נפגש לתצפית פנורמית מרהיבה מהמועצה המקומית בית אריה - שהוקמה על ידי עובדי התעשיה האווירית -  ונראה את המטוסים הממריאים משדה התעופה בן גוריון ואת מישור החוף הנפרש לעינינו.

נמשיך לחוויה קרירה, בין היישובים נוה צוף ונחליאל, בשמורת הטבע נחל נטוף - היובל הראשי של נחל איילון המוכר לכולנו. נטייל לאורך הוואדי השופע עשרות מעיינות, מטעים ובוסתנים ריחניים, ומשם ניסע לגבעת היקבים שבחורש ירון. באתר האריכאולוגי היפיפיה הנמצא בתחום גוש ההתיישבות טלמונים נערוך תצפית על חבל מודיעין והשפלה, נבחן את שרידי הכפר שנותרו מתקופת בית ראשון, ונזחל לאור פנסים, במערכת תת-קרקעית מסועפת ומסתורית.

מחיר למשתתף- 45 ₪

נקודות יציאה: נתניה – תחנה מרכזית, תל אביב – רכבת ארלוזורוב, מודיעין – רחבת העירייה.

שעת יציאה: 08:30   שעת סיום משוערת – 18:00

כאמור, אלו רק דוגמיות לסיורים המוצעים. שאר הסיורים המוצעים מוצגים באתר 'משקפת' לעיונכם בקבוצות ובבודדים.טוען....