המדינה: הטיפול בהכשרת גבעת אסף יארך זמן רב

המדינה חשפה לראשונה באופן רשמי כי קרקעות בגבעת אסף נרכשו במהלך התקופה האחרונה, אך לדברי נציג המדינה הליך ההסדרה יהיה מורכב.

שלמה פיוטרקובסקי , ז' בתשרי תשע"ג

גבעת אסף
גבעת אסף
צילום: אשרת כהן

נציג המדינה, עו"ד אורי קידר, חשף באופן רשמי בדיון שנערך הבוקר (ראשון) בבג"ץ, כי חלק מקרקעות גבעת אסף נרכשו בתקופה האחרונה, וכי זו הסיבה בגינה ביקשה המדינה ארכה נוספת לצורך הטיפול בהסדרת המקום.

קידר הסביר בדיון, כי "החלקות באזור גבעת אסף הן חלקות במושע ולכן כל הסדרה שם מחייבת בשלב הקנייני להשלים את העסקה ולהוציא היתרי עסקה, אחרי זה צריך לפצל את המושע ורק אז ניתן להתחיל בהסדרה תכנונית".

לדבריו, "ברור לנו שמדובר בתהליך לא קצר ומצד שני הדרג המדיני רואה חשיבות בניסיון לפתור את הדברים בדרכי שלום ולכן מתבקשת התקופה הנוספת כדי לנסות לקבל תמונה יותר ברורה לגבי הנתונים ולקדם את זה לפתרון בדרכי שלום".

קידר הסביר עוד, כי למרות שמדובר לכאורה בקרקע פרטית מוסדרת, העותרים אינם בעלי הקרקע, והם עצמם מעולם לא התלוננו נגד גבעת אסף, ולכן נכון לתת למדינה זמן להשלים את ההליכים.

נציג המדינה פירט בדיון גם את המצב בנוגע לרמת גלעד, שם בוצע שלב ראשון של הסיכום בין התושבים למדינה וכעת מתבצע השלב השני של ההסדרה.

השופטים מתחו ביקורת על המדינה שלא פירטה בהודעתה את השלב המדוייק בו עומד הנושא בנוגע לכל אחד מהמקומות לגביהם הוגשה עתירת "שלום עכשיו", ונציג המדינה התחייב להגיש הודעה מפורטת בנוגע לכל אחד מהמקומות.

נציג תושבי הישוב מעלה רחבעם, עו"ד עמוס פריד, טען בדיון כי ככל שמדובר בעתירה לאכיפת צו התיחום שהוצא לישוב, הרי שצו התיחום בעניינו פקע ומעולם לא חודש, כך שיש לדחות את העתירה בכל הנוגע למעלה רחבעם.