'גם כיום נמשכת ההכנה המנטאלית בצה"ל'

גם בימים אלה מתקיים הליך של הכנה מנטאלית המשבשת את מונחי האויב והידיד אצל חיילי וקציני צה"ל. מפיק 'כזוהר הרקיע' בראיון.

שמעון כהן , ח' בתשרי תשע"ג

הסרט זוהר הרקיע
הסרט זוהר הרקיע
צילום מסך

מפיק הסרט 'כזוהר הרקיע', בני גל, קובע בראיון ליומן ערוץ 7 כי תופעת ההכנה המנטאלית שביצעו פסיכולוגים בחיילי וקציני צה"ל לפני העקירה וההתנתקות - תופעה ששיבשה אצל לוחמים את ההבנה מי אויב ומי ידיד, נמשכת גם בימים אלה בדרכים שונות.

בראשית דבריו מתייחס גל לדו"ח המסכם שהנפיקו הפסיכולוגים שליוו את ההכנה המנטאלית ואת ביצוע העקירה, בדו"ח זה הביעו סיפוק מהצלחת המהלך שבוצע בתוך שישה ימים ולא בתוך שלושה חודשים כפי שהתכוננו בתחילה והכינו תכנית עבודה להטמעת לקחי ההכנה המנטאלית.

כחלק מהטמעת לקחים אלו נקבע בתודעה הצה"לית שחלק בלתי נפרד מהשגרה המבצעית של צה"ל הוא גם הפעילות הצבאית הבלתי מלחמתית (הפצל"מ).

בהקשר זה הוא מזכיר את היחס לו זכו מעבירי המסרונים שנועדו להיערך לפינוי מאחזים. הצבא ביקש להאשים אותם בעבירה של ריגול, ולטעמו של גל גם זאת כחלק משינוי תודעת הצבא. בסיס ההתייחסות הזו הוא ראיית פינוי מאחזים ואכיפה משטרתית של החוק כחלק מפעילות הצבא, כך שהמשבש פעילות שכזו יכול להיות מואשם בריגול.

לדבריו התפיסה המוקנית לחיילים וקצינים היא שיש אוכלוסיה שקטה פלשתינית, אוכלוסיה שקטה יהודית ובקצוות קיצוניים פלשתיניים שאלו המחבלים וקיצוניים יהודים שאלו נערי גבעות וכיוצא באלה. זאת לעומת התפיסה המתבקשת ולפיה משימותיו של הצבא מונחות ביטחון ובהקשר זה הפלשתינים הם האויב.

גל מוסיף ומסביר כי תפיסה זו ולפיה אין אויב מוגדר גורמת ללוחמים בשטח לחשוש מלהפעיל שיקול דעת לוחמתי מול איומים ביטחוניים שכן הם אינם משוכנעים בוודאות שהעומד מולם הוא אכן אויב.

דוגמא לכך מציג גל באירוע בו חוליית מבריחי אמל"ח ערבים נלכדו בידי לוחמי מג"ב ותוך כדי בדיקת כליהם נשמט מבגדיו של אחד הערבים אקדח. הוא אחז באקדח הנופל ואיים על הלוחמים. אחד הלוחמים ירה באוויר במקום לירות במחבל המאיים עליו, ולהערכתו של גל מקור ההתנהלות הזו הוא בגישה המבלבלת את אנשי כוחות הביטחון, גישה שבה לא ברור מי אויב ואם בכלל קיים אויב.

על הסרט 'זוהר הרקיע' מספר גל כי מאות חיילים וקצינים כבר צפו בו באמצעות קוד מיוחד שניתן להם, ולאותם העשויים לטעון שהוא מטמיע מסרים בעייתיים במוחם של לוחמים וקצינים הוא מזכיר שהסרט 'שתי אצבעות מצידון', סרט המבקר את פעילות הצבא, נעשה במימון ובתמיכת צה"ל, ואם לא די בכך צפייה בו הייתה בשעתו חובה למפקדים וקצינים לקראת דיון בו ובמסקנותיו. כעת הוא מזמין את הצבא לגלות בגרות, להביא גם את הסרט שלו בפני חיילים וקצינים לדיון מקביל.