חלב פרות מהונדסות גנטית לא גורם לאלרגיה

במחקר חדש בניו זילנד יוצרה בהנדסה גנטית פרה שהחלב שלה אינה מייצר תגובות אלרגיות אצל בני אדם - פריצת דרך או בעיה אתית חמורה?

ציפי בלום , י"ז בתשרי תשע"ג

פרות ברפת
פרות ברפת
יוני קמפינסקי

בניו זילנד הצליחו ליצור פרה מהונדסת גנטית המצליחה לייצר חלב שאינו אמור ליצור תגובות אלרגיות בקרב בני אדם. כך מדווחת רשת BBC.

כ-3% מהילדים והתינוקות כיום אלרגיים לחלב פרה, במיוחד בשנת החיים הראשונה שלהם. הפרה המהונדסת גנטית מצליחה לייצר חלב ללא החלבון אליו רגישים אנשים. המחקר בתחום הוגדר "אבן דרך חשובה" על ידי אחד המדענים, אך קבוצות שונות טוענות כי המחקר מעלה דאגות אתיות.

קיימים הבדלים רבים בין חלב אם לחלב פרה, וביניהם החלבון בטה-לאקטוגלובולין, הנמצא בחלב פרה אך לא בחלב אם, אותו חלבון שהפרה המהונדסת אינה מייצרת. ידוע כי ייצור החלבון תלוי ב-DNA  של הפרה. המדענים מניו זילנד הוסיפו חומר גנטי מסוים שהפריע לתהליך ייצור החלבון.

העגלה שנולדה מההנדסה הגנטית הייתה ללא זנב. היא עדיין לא נכנסה להיריון, והיא מניבה תוצרת חלב רגילה, כך שהחוקרים הוסיפו לה הורמונים על מנת שתייצר חלב יותר מהכמות הרגילה.

כל דגימות החלב שנלקחו מהעגלה הראו כי החלבון הגורם לאלרגיה אינו נמצא בחלב.מומחה בתחום הוסיף כי עדיין יש לקבוע מהו הפגם הגנטי המצוי אצל הפרה, שבזכותו החלב שלה לא יהיה גורם אלרגני.