"מסמך מביש של המנהל האזרחי"

המנהל האזרחי דחה את הבקשה ל"היתר עיסקה" בבית המכפלה בחברון. "תירוצים עלובים של המנהל האזרחי", אומרים התושבים.

עוזי ברוך , י"ח בתשרי תשע"ג

יעלון אתמול בחברון
יעלון אתמול בחברון
הישוב היהודי

תשובה ידועה מראש - ראש מדור רישום מקרקעין במנהל האזרחי הודיע כי סיים את בדיקת מסמכי בית המכפלה, והחליט שלא להעבירם לראש המנהל ולדרג המדיני לצורך "היתר עסקה".

בישוב היהודי בחברון מציינים כי מעיון במסמך שנשלח מהמנהל האזרחי, ניכר שהוא נכתב לפי פקודה או הוראה מגבוה, למצוא בכל מחיר פגמים כלשהם בעסקה, "קודם ירו את החץ ואח"כ סימנו סביבו את המטרה", אמרו.

לדברי התושבים, בדיקת המנהל האזרחי מאשרת שמדובר ברכישה כשרה, כלומר שהמוכר הערבי ירש ורכש את בית המכפלה, בנה לו קומה ב' ברישיון, התגורר בתוכו שנים עם משפחתו ללא עוררין ולבסוף מכר אותו ליהודים.

למרות כל זאת – נכתב במסמך - הרכישה לא תאושר בשל זוטי-פגמים שהומצאו יש-מאין, כמו למשל לא בטוח באיזה בית מדובר (למרות שברור היכן התגורר המוכר הערבי לאורך שנים רבות), לא בטוח שאין יורשים נוספים להסכם הירושה (שעד היום, מאז שנת 84, לא הופיעו משום מה) לא בטוח שהבניה של קומה ב' תואמת את ההסכם (למרות שהיא בניה ברישיון ללא עוררין משנת 98).

כמו כן צויין כי השם של המוכר הערבי רשום בשינויים קלים במסמכים שונים.  והנימוק הפיקנטי ביותר: אחד ממסמכי ייפוי-הכוח נחתם ב"שגרירות פלשתין בירדן" ולכן הוא "אסור בשימוש במנהל האזרחי".

תושבי הישוב היהודי אומרים "אכן, לפתע פתאום נזכרו במנהל האזרחי שהביטוי "מדינה פלשתינית" אסור בשימוש אצלם...ומי שנוגע או מביט במסמך כזה יעבור חלילה על חוקי המנהל האזרחי".

בתגובה למסמך מסרו רוכשי הבית מהישוב היהודי בחברון, "מדובר במסמך מביש, שלא היה בא לעולם אילו הממשלה היתה מאמצת את דו"ח ועדת אדמונד לוי. התירוצים העלובים של המנהל האזרחי אינם אלא ניסיון מגוחך ומגונה למצוא זוטי-פגמים יש-מאין בעסקה, המעידים שהמנהל האזרחי לא עשה חשבון נפש אחרי פסק הדין של בית השלום, ובין השורות הם אך מחזקים את המסקנה שהבית אכן נרכש כדין. אנו קוראים לממשלה להתעשת, לאמץ את דו"ח לוי, ולגנוז את מסמך הבדיקה המגמתי הזה.אם לא תמלא הממשלה את חובתה זו, נאלץ ללכת שוב במסלול ארוך כדי להוכיח את צדקתנו. השר בוגי יעלון שביקר אתמול בבית המכפלה, הבטיח לעשות כל הנדרש על מנת שההתיישבות בבית תאושר במהרה ע"י הממשלה".