"מצדיעים לבני מאה ומעלה"

הנשיא פרס ערך אירוע הוקרה חגיגי לפועלם ותרומתם של אזרחים בני מאה ומעלה יחד עם סגנית השר במשרד לאזרחים ותיקים לאה נס.

חזקי ברוך , כ"ה בתשרי תשע"ג

אירוע ההוקרה היום.
אירוע ההוקרה היום.
לירון אלמוג/ משרד אזרחים ותיקים

נשיא המדינה, שמעון פרס ערך היום (חמישי) אירוע הוקרה חגיגי לפועלם ותרומתם של אזרחים בני מאה ומעלה למדינת ישראל יחד עם סגנית השר במשרד לאזרחים ותיקים לאה נס.

הנשיא לחץ את ידי אורחיו בני המאה בחום ובנאום שנשא אמר להם: "כל אחד מכם בן מאה וביחד יש פה כ-10,000 שנות היסטוריה של מדינת ישראל. אתם בודאי מסתכלים עלי כאילו אני מגיע מגן הילדים, ואילו אני מסתכל עליכם כעל אלו שהפכו את מדינת ישראל לגן פורח. חשוב כי תספרו לילדיכם את ההיסטוריה שלכם ושל מדינת ישראל, שהתחילה כארץ קטנה בלי מים, בלי נפט, בלי זהב, עם ביצות מדבר ואקלים קשה, ומכלום בניתם את המדינה שלנו ואת העם שלנו. הוכחתם כי האדם חשוב יותר מן האדמה והוא הבונה את המדינה. אתם סיפורה של מדינת ישראל כולה".

הנשיא הדגיש את הוקרתו לבני המאה ולאזרחים ותיקים במדינת ישראל ואמר: "מדינת ישראל מודה לכם וגאה בכם. הייתי רוצה שכולם יראו אתכם ויבינו שני דברים – שאם חיים נכון ניתן  להגיע לגיל מאה, זה לא בשמיים ושניתן להגיע לגיל 100 ועדיין להרגיש צעירים ופעלתנים כמוכם. גילכם משקף  אוצר, ניסיון ותרומה. בגיל 120 תוכלו להסתכל בערגה אחורה ותהיו מרוצים. אתם בגיל מרשים, במצב רוח מעודד". בהלצה אמר הנשיא בהקשר זה "אומרים עד 120, וגם זה ביטוי שהומצא על ידי קמצנים , אני לא יודע למה צריך להגביל."

הנשיא ברך את המשתתפים ומשפחותיהם והוסיף בחיוך: "אני בטוח שעם הזמן ובשילוב עם הרפואה המתקדמת כל גיל יהפוך להיות יותר צעיר וירגיש יותר צעיר." הנשיא העיד על עצמו " אני בעצמי לא כל כך אוהב פנסיה ואני לא יוצא לחופש- זה משעמם. העשייה היא ההנאה הכי גדולה ואני מאמין כי גם אנשים בגילכם יכולים עוד לסייע ולתרום למדינה, ללמד את ילדיכם מה עשיתם ולגרום להם להבין שגם הם יכולים".

סגנית השר לאזרחים ותיקים, ח"כ לאה נס ברכה את המשתתפים ואמרה: "המשרד לאזרחים וותיקים בראשותי, שם לו למטרה עליונה, לדאוג לאזרחים הוותיקים, לחזק את כבודם ומעמדם בחברה הישראלית ולשפר את איכות חייהם. ציון חודש האזרח הוותיק, במעמד אזרחים וותיקים בני 100 ובמעמד נשיא המדינה מר שמעון פרס, מצביע על כוחם ותרומתם האדירה למדינה. בעידן בו תוחלת החיים עולה בהתמדה, מחובתנו להעניק לאזרחים הוותיקים את מקומם הראוי בחברה, ללמוד מניסיונם רב השנים ולאפשר להם לקיים חיים מלאי עשייה וסיפוק אישי"

יצויין כי האירוע נערך במסגרת חודש האזרח הוותיק המתקיים במהלך אוקטובר.  בסרטון שהוקרן באירוע ומתעד את חיי היום יום של בני המאה הופיעו : מינה קפלן, תושבת נתניה, ילידת 1910, אשר עלתה לישראל מברזיל בשנת 1969 יחד עם אביה ז"ל, שהיה באותה שנה בגיל 98. מינה ביקשה לשיר במעמד זה לנשיא המדינה את שיר ההלל לאם היהודיה "איידישע מאמע". סנדלר ציפורה ילידת 1912 עלתה לארץ מליטא בשנת 1935 יחד עם גרעין השומר הצעיר. ציפורה מתגוררת כיום ברחובת ומסבירה בחן שלמעשה היא קצת יותר מבוגרת מ-100 שנים מאחר ובכל 4 שנים עפ"י התאריך העברי מתקיימת שנה מעוברת כך שבמהלך 100 שנים מדובר בעוד למעלה משנתיים נוספות. שמואל זהרני יליד 1912, תושב יד אליהו בתל אביב, שציין בשמחת תורה את יום הולדתו ה-100. שמואל עלה לארץ מעדן ועבד בחברת לשווק תוצרת חקלאית עד גיל 80. שמואל ממשיך להיות גם בגיל 100 מלא שמחת חיים וחובב שירי מקורות ושירי ארץ ישראל.

בין המשתתפים גם  האזרח הוותיק ביותר בישראל בן 112 שנה, חכם זכריה בראשי. בישראל חיים כ-804,000 אזרחים וותיקים בני 65 ומעלה המהווים כ-10% מכלל האוכלוסייה. חלקם היחסי של בני 65 ומעלה בישראל גבוה יותר מחלקם היחסי באוכלוסיית העולם וכן ביחס לאסיה אפריקה ואמריקה הלטינית, אזורים בהם שיעורי הפריון הינם גבוהים יחסית. על פי נתוני התחזיות עד שנת 2035, אוכלוסיה זו תכפיל את עצמה, חלקה באוכלוסייה יהווה כ-14.6% והיא תמנה כ1.66 מיליון איש. תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם ועומדת לפי סקר ה-OECD על כ-81.7, שנתיים יותר ממוצע המדינות החברות בארגון העומד על 79.8. ישראל ממוקמת במקום החמישי בעולם ועוקפת מדינות כמו שוודיה, קנדה, צרפת והולנד.