"המשטרה סיכנה את שלום התושבים"

עו"ד אהרון רוזה תוקף את החלטת המשטרה להפעיל כוח של מסתערבים נגד תושבים יהודים בדרום הר חברון. "בנס נמנע אסון".

חזקי ברוך , כ"ו בתשרי תשע"ג

הכרם סמוך לסוסיא
הכרם סמוך לסוסיא
צילום: יחידת תצפית

נמנע אסון

בית המשפט השלום בירושלים שחרר אתמול (חמישי) שניים מהחשודים בתקיפת שוטרים בסוסיא למעצר בית בקיבוץ השומר הצעיר בעמק יזרעאל, העצור השלישי שזה עתה סיים שרות בצה"ל בסיירת גולני יישאר במעצר עד לסיום התחקיר.

עורך דינם של העצורים מטעם עמותת חוננו, עו"ד אהרון רוזה, מסביר בראיון לערוץ 7 כי המקרה היה יכול להסתיים באסון ורק בנס לא היו נפגעים בנפש משני הצדדים,  "קיבלתי את חומר החקירה, עיינתי בתצלומי הוידיאו וסטילס ושניים מהאנשים שנעצרו אין להם קשר לאירוע, לא מבחינת נוכחות ולא מבחינה פיזית. נעשתה פה טעות בשיקול הדעת של עבודת המשטרה שעדכנו את גורמי הביטחון אבל לא את אנשי הישוב. צריך לזכור שבמקום הזה קרו הרבה אסונות לרבות רצח של פלסטינים ביהודים והמשטרה לא חשבה על הסיכון הביטחוני לכל האנשים שהיו באזור, כולל לשוטרים שהיו שם וטוב שהאירוע נגמר כפי שהוא נגמר".

בעלת החווה פנתה לרבש"ץ? "בעלת החווה שבעלה נרצח ממש באזור שבו היו אותם סמויים מתקשרת לרבש"ץ והוא על פי עדותו מתקשר לכוחות הביטחון ואומרים לו שלא ידאג ושיש כוחות בשטח. אין ספק שאם חמוש מטעם הישוב או מטעם כוחות הביטחון שהיה בודק את אותם סמויים הסיפור היה נגמר הרבה יותר רע".

נזכיר כי לפני שבוע הגיעו שלושה שוטרים מחופשים לפלסטינים אל פאתי חוות "הר סיני", שבקרבת סוסיא, על מנת "למשוך" תגובה מצידם של תושבי החווה. בשלב כלשהו, בעת שהמסתערבים המחופשים נכנסו לשטח ישראלי בפאתי הישוב סוסיא, יצאו ארבעה מאנשי החווה לעברם ובין הצדדים התפתחה תגרה.

המסתערבים עשו שימוש במכשירי שוקר חשמליים ותרסיסי גז מדמיע, ואילו הצעירים מהחווה השיבו באלות עץ ופצעו את אחד השוטרים. לאחר כמה דקות של מאבק יצאו כוחות גדולים של משטרה ממחבואם, הקיפו את הצעירים ועצרו אותם. אחד מארבעת הצעירים הצליח להימלט.