הממשלה אישרה: תכנית לשילוב מבוגרים בתעסוקה

ועדת היגוי תגבש תכנית ממשלתית לשילוב אזרחים מבוגרים ואף אזרחים ותיקים בשוק התעסוקה, כך אישרה היום הממשלה.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ח בתשרי תשע"ג

אומרים תודה. סגנית השר לאה נס
אומרים תודה. סגנית השר לאה נס
צילום: פלאש 90

הממשלה אישרה היום את הצעת ראש הממשלה, סגנית השר לאזרחים ותיקים ושר התמ"ת לפיה, תוקם ועדת היגוי שתפקידה להגיש תכנית ממשלתית לשילוב אזרחים מבוגרים, לרבות אזרחים וותיקים, בשוק התעסוקה בישראל.

בראש הוועדה יעמדו מנכ"ל המשרד לאזרחים וותיקים, אהרון אזולאי והממונה על התעסוקה במשרד התמ"ת, מיכל צוק, והיא תכלול נציגי ממשלה, נצגי ציבור מהאקדמיה והמגזר השלישי. בנוסף, ישתתף בוועדה יושב ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, פרופ' יוג'ין קנדל.

אוכלוסיית המבוגרים מאופיינת בשיעור ההשתתפות נמוך יחסית בכוח העבודה כאשר שיעור ההשתתפות פוחת עם הגיל. כך למשל, שיעור ההשתתפות בקרב האוכלוסייה בגילאי 64-55 עומד על 62.9% זאת לעומת 78.7% בקרב גילאי 54-45 ו-81% בקרב אוכלוסייה צעירה יותר בגילאי 44-35.

על פי נתוני ה-OECD, שיעור ההשתתפות בכוח עבודה האזרחי בקרב האזרחים הוותיקים בישראל נמוך מהשיעור בארה"ב ומהממוצע בארצות ה-OECD ועומד על 12.3% בלבד. מחקר שנערך לאחרונה על ידי המשרד לאזרחים וותיקים, בקרב אוכלוסיה בוגרת, מצא כי 2/3 מהם אינם מעוניינים לפרוש. (64% מקרב בני הגיל השלישי שכבר פרשו ו- 66% לפני פרישה).

התכנית שתגובש תציע מתווה פעולה תוך בחינה של נושאים שונים וביניהם השמה בשוק העבודה, עידוד יזמות ותכניות תעסוקה, וכן תלמד מהניסיון בעולם בתחום זה.

סגנית השר לאזרחים וותיקים, ד"ר לאה נס, אמרה כי "לאור העלייה בתוחלת החיים ובשל הצמיחה המואצת של אחוז הוותיקים באוכלוסייה, קיים הכרח לייצר מנגנון שיביא לשילובם בשוק התעסוקה. עידוד התעסוקה בקרב בני הגיל השלישי אינו פוגע בתעסוקת הצעירים אלא מטיב את איכות חייהם של הוותיקים.  ממשלת ישראל קיבלה היום החלטה משמעותית שתשפר עתידם את הכלכלי של בני הגיל השלישי וחודש זה, המוגדר בישראל כחודש האזרח הוותיק, הוא הזמן הנכון לטפל בסוגיה חשובה ובוערת זו".

שר התמ"ת, שלום שמחון, ציין כי "אוכלוסיית האזרחים המבוגרים היא אחת מאוכלוסיות היעד של משרד התמ"ת, המשרד כבר החל לפעול בנושא וימשיך בכך תוך שיתוף פעולה עם משרדי ממשלה נוספים והמגזר השלישי. לא מדובר באנשים קשישים אלא בעובדים עם הרבה ניסיון מאחוריהם, שמסוגלים, ובעיקר מעונינים להמשיך ולהיות פעילים בתחום העבודה, לתרום למערכת בה הם מועסקים ולהתפרנס בכבוד. אנו רואים חשיבות בגיבוש מתווה פעולה שיאפשר לשפר את העבודה הבין משרדית בנושא קידום תעסוקת המבוגרים, תוך למידה מהנעשה בעולם".