"קבלת הדו"ח - תחנה בדרך לשינוי אסטרטגי"

שר החינוך מברך בראיון לערוץ 7 על אימוץ דו"ח לוי ואינו חושש מתגובות השמאל והעולם, "זה לא חדש ומעולם לא קיבלנו את דעתם".

ישי קרוב , א' בחשון תשע"ג

גדעון סער
גדעון סער
צילום: פלאש 90

שר החינוך, גדעון סער, התייחס בראיון לערוץ 7 לדיווחים על החלטת נתניהו לאמץ את דו"ח לוי או פרקים עיקריים ממנו.

"אני מאוד מקווה שראש הממשלה יאמץ את הדו"ח", אמר סער כשהוא מזכיר כי העלה את נושא הדו"ח יחד עם שר התחבורה ביום ראשון האחרון, "שוחחתי על כך גם עם ראש הממשלה".

שר החינוך הסביר כי יש הצעת החלטה בנושא, "אני מאמין שהגיע הזמן לאמץ את העקרונות של דו"ח לוי וגם הסדרים מעשיים שכרוכים בדו"ח, כדי לתת פתרונות ולהתאים את המציאות למציאות בשטח ולתת מענים לאזרחים הישראלים ביהודה ושומרון".

בהתייחסו להתעכבות באימוץ הדו"ח הסביר סער כי מתקיימים דיונים בנושא זה אך כולם יודעים שראש הממשלה עמוס ויש לו שיקולים של עיתוי בכל דבר.

"אני פועל יחד עם עוד מספר חברים כמו השר כץ והשר אדלשטיין שהממשלה או ועדת השרים יקבלו החלטה על אימוץ עקרונות הדו"ח ואת ההסברים המעשיים הכלולים בו".

סער הדגיש כי חייבים להוריד חסמים בירוקרטיים ולתת מענים בשורה של נושאים שמופיעים בדו"ח, "אני מאמין שועדת השרים להתיישבות צריכה להמשיך את עבודתה בכמה נושאים שהיא עדיין לא השלימה את עבודתה".

ומתי נראה את תוצאות הדו"ח בפועל? על כך השיב סער כי קודם כל חייבת להיות החלטה עקרונית על אימוץ הדו"ח ואח"כ לתרגם אותה לתחיקת הביטחון ביהודה ושומרון, "זו לא התחנה האחרונה שאנו מתמודדים איתה בנושא זה, אבל זו תחנה הכרחית וראשונה כדי לשנות אסטרטגית כמה מההסדרים המשפטיים בשטחי יו"ש,  באופן שיביא לידי ביטוי הסברים הוגנים ויאפשר את המשך ההתפתחות של ההתיישבות".

שר החינוך לא חושש מתגובות השמאל ומסביר זאת  "אנחנו הולכים בדרך שלנו והם מוזמנים להשפיע באמצעות בחירות דמוקרטיות".

"ישבה ועדה מאוד רצינית - גם השופט לוי והשופטת שפירא וגם השופט בייקר, והם הביאו לידי ביטוי תפיסה שאנחנו מאמינים בה וכידוע שיש לנו מחלוקת במערכת בינלאומית, גם עם ידידות טובות שלנו. זה לא דבר חדש ומעולם לא קיבלנו את דעתם. לגיטימי לשקול שיקולים מדיניים לפני כל החלטה, אבל בסופו של דבר אנחנו מאמינים בדרך שלנו ושיש לה יסודות איתנים מבחינה תפיסה נכונה של המשפט הבין לאומי".

שר החינוך התייחס גם לדיון הצפוי ביום ראשון בממשלה אודות התכנית להסדרת מעמד הבדואים בנגב, אליו צפויים השרים להגיע כשספק אם יוכלו ללמוד את פרטיה, "לא ראיתי את הנושא אך אלמד אותו", ציין השר והזכיר כי "בשעתו חלקתי על השר בגין, ולצערי הייתי במיעוט בממשלה. בהחלט יכול להיות שגם הפעם אהיה חלוק על גישותו של השר בגין בנושא זה".

סער סבור כי בדו"ח יש הרבה בעיות, "יש לי חילוקי דעות אבל אני מעוניין ללמוד בצורה יותר רצינית את ההצעה. אני נוטה להניח שאתנגד לה על בסיס העמדות שהיו בדיון הקודם".