דיין: הממשלה מוסמכת לאשר את דו"ח לוי

דני דיין פנה לנתניהו בבקשה לאשר מיידית את דו"ח לוי, ודחה את הטענות הנשמעות ביממה האחרונה לפיהן הממשלה לא מוסמכת לעשות זאת.

שלמה פיוטרקובסקי , ב' בחשון תשע"ג

מדינה פלסטינית איננה מעשית. דיין
מדינה פלסטינית איננה מעשית. דיין
צילום: ניסים לב

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, שיגר היום (חמישי) מכתב לראש הממשלה ולשרי הממשלה, הקורא להם לאשר את דו"ח השופט אדמונד לוי בממשלה.

במכתב מציג דיין מספר החלטות חשובות אותן קיבלו ממשלות המעבר הקודמות, וכן את פסיקת בג"צ ועמדת היועץ המשפטי לממשלה הקובעות כי ממשלת מעבר היא ממשלה לכל דבר ובסמכותה לקבל כל החלטה, וכי כך נעשה גם בעבר.

נציין כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מבהיר במכתב ששלח למזכיר הממשלה, כי עם חקיקת החוק לפיזור הכנסת הפכה ממשלת ישראל ל"ממשלה יוצאת".

היועמ"ש מציין, כי למרות העובדה שהכנסת לא הביעה אי אמון בראש הממשלה, עדיין חייבים הממשלה ושריה ב"איפוק" בהפעלת סמכויותיהם בכל מה שנוגע לפעולות שאין דחיפות לעשותן כעת.

היועמ"ש מסתמך על שורה של פסקי דין שנתן בג"ץ, זאת למרות שאלו ניתנו בסיטואציות שונות, בהן היה ברור כי הממשלה איננה נהנית עוד מאמונה של הכנסת.

היועמ"ש מסביר, כי קיים איזון בין העובדה שהממשלה חייבת לתפקד ובין הריסון שהיא צריכה לגזור על עצמה, "ככל שהחיוניות בהפעלת הסמכות השלטונית גוברת, כך תקטן מידת האיפוק הנדרשת".