"העולם ימשיך לגנות ואנחנו נמשיך לבנות"

השר שלום: העולם ימשיך לגנות אותנו ואנחנו נמשיך לבנות את ירושלים. היועץ המשפטי אינו יכול להטיל ווטו על הצבעה בנושא דו"ח לוי.

שמעון כהן , ה' בחשון תשע"ג

מאמין גדול בסנקציות. שלום
מאמין גדול בסנקציות. שלום
פלאש 90

המשנה לראש הממשלה, השר סילבן שלום, אינו מתרשם מהגינוי האירופי לבנייה בירושלים ומעריך כי הגינויים יימשכו במקביל לבנייה שתימשך גם היא. בראיון ליומן ערוץ 7 הוא מזכיר שעד היום אין מדינה בעולם התומכת במפעל ההתנחלויות ומבחינתם דין ירושלים כדין יהודה ושומרון, ולמרות עמדות נחרצות אלה שמביע העולם ירושלים הכפילה ושילשה את גודלה. "הם ממשיכים עם הביקורת ואנחנו נמשיך עם הבנייה", אומר שלום.

בראיון דוחה השר שלום את טענותיה של חברת הכנסת גלאון ולפיהן ראוי לישראל שלא להתעמת עם האירופים בתקופה רגישה בה היא זקוקה לעזרתם בזירה האיראנית. "בכל פעם אומרים לנו שהזמן לא מתאים, בכל פעם צריך להתחשב בדעת הגויים...", אומר שלום הסבור כי הקונצנזוס הפנימי בישראל סביב ירושלים נסדק לראשונה כאשר אהוד ברק הציע לפלשתינים את חלוקת העיר.

"לצערי הרב מאז שברק הציע לחלק את ירושלים, ולאחריו אולמרט, הקונצנזוס נסדק אם לא נשבר. עד שנת 2000 היה קונצנזוס פנימי מוחלט", אומר שלום ומוסיף כי מבחינת הממשלה ירושלים מאוחדת ואינה נתונה לויכוח, ונמשיך את הבנייה. גילה היא שכונה לגיטימית החשובה מאוד לחיזוקה של ירושלים מכיוון דרום".

באשר לאפשרות שהמהלך בירושלים יוביל לעימות משמעותי עם האיחוד האירופי מציין השר שלום כי המהלך נעשה מתוך שיקול דעת ומתוך חישוב מכלול הצדדים הנוגעים בדבר. "הם מגנים אותנו כי הם באמת חושבים את הדבר, ומשוכנעים שמדובר באזור כבוש שעליו יש להתדיין במשא ומתן. אנחנו לעומת זאת חושבים ההיפך במאה ושמונים מעלות".

סוגיה נוספת שהועלתה בשיחה עם השר שלום היא סוגיית דו"ח השופט אדמונד לוי ששלום היה מהקוראים לראש הממשלה לאמצו כמדיניות ממשלתית. השר שלום צפוי לקבל בימים הקרובים את אות יקיר ההתיישבות כפי שהוחלט על ידי ראשי המועצות ביו"ש, וככזה עמדותיו בסוגיה ברורות. "דו"ח השופט לוי שם זרקור מדהים על כל הנושא של יו"ש", הוא אומר ומזכיר את בסיס הקביעה של השופט לוי ולפיה אין מדובר בשטח כבוש. "בשנת 46, כאשר בריטניה החליטה להעביר לידיו של המלך עבדאללה, הסבא, את השליטה על יהודה ושומרון לא הייתה מדינה בעולם שהכירה בכך למעט בריטניה עצמה ופקיסטן שהייתה קולוניה בריטית. לאחר מכן, בשנת 87 הודיע המלך שהוא מתנתק מיהודה ושומרון וכך נוצר מצב שבו יהודה ושומרון, שגם קודם הייו ללא ריבונות, נותרו כאלה, ולכן אין להחיל עליהם את דין הכיבוש. על כך כל הויכוח. דו"ח לוי מבהיר שלא מדובר בשטח כבוש ולכן ניתן להמשיך ליישב ולפתח אותו. אני חושב שהדבר צריך לבוא לידי ביטוי גם בהכרעה".

שלום מזכיר את הודעתו של ראש הממשלה על כוונתו להביא להצבעה בממשלה את עיקרי הדו"ח, אך לצערו הדבר אינו מתרחש. כעת בכוונתו להעלות את הנושא בישיבת שרי הליכוד ולשאול מתי בכוונת ראש הממשלה לבצע את המהלך.

לטעמו של השר שלום, היועץ המשפטי לממשלה אינו יכול לכפות את עמדתו על ראש הממשלה ולהתנגד לדיון והצבעה בנושא. "היועץ יכול לבוא ולבקש מראש הממשלה לקיים דיון מקדים איתו, אבל הוא לא יכול להטיל ווטו.  יש ממשלה ובדמוקרטיה הממשלה היא שנבחרת והיא שמקבלת החלטות. היא שקיבלה את המנדט מהעם".