דו"ח לוי - לא מדובר במחטף

עו"ד סמוטריץ': אין בסיס משפטי לדחיית ההצבעה על הדו"ח. לא מדובר במחטף או במעשה בלתי הפיך והמגבלות נוגעות רק לממשלה שאיבדה רוב.

שמעון כהן , ה' בחשון תשע"ג

לוי ונתניהו
לוי ונתניהו
פלאש90

על שולחנו של מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, הונח מכתבה של המחלקה המשפטית בתנועת 'רגבים' ובו שלילה מוחלטת של דרישתו לכאורה של היועץ המשפטי לממשלה מראש הממשלה שלא לקיים הצבעה על אימוץ עקרונות דו"ח השופט אדמונד לוי.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עו"ד בצלאל סמוטריץ', ממנסחי המכתב שהעתקים ממנו שוגרו לשרי הממשלה, המסביר שלב אחר שלב מדוע אין לטעמו בסיס משפטי המאפשר דרישה כזו מצידו של היועץ המשפטי.

בראשית הדברים נזכיר כי על פי הפרסומים אין מדובר בהנחיה ממוקדת של היועמ"ש בהתייחס לדו"ח השופט לוי, אלא במכתב בו הוא מורה לראש הממשלה למתן את התנהלותו השלטונית בתקופת טרום בחירות.

עו"ד סמוטריץ' קובע כי כל המגבלות שהטיל בג"ץ על סמכויותיה של ממשלת מעבר נוגעות אך ורק לממשלה שאיבדה את אמון הכנסת בה, ודוגמא לכך הוא מזכיר את ממשלתו של אהוד ברק שפוזרה לאחר שאיבדה את הרוב שלה. במציאות שכזו אכן קיימת בעיה לקדם מהלכים משמעותיים בעלי השלכות לטווח ארוך. לעומת זאת, מציין סמוטריץ', ממשלת נתניהו זוכה עדיין לאמון מלא ונרחב בכנסת ובעם, ועל כן יש לראות בה שוות ערך לחלוטין לכל ממשלה מכהנת אחרת הנמצאת במרחק שלושה חודשים לפני תאריך הבחירות הקבוע בחוק.

סמוטריץ' אף מחריף את דבריו וקובע כי דווקא מכתבו של ויינשטיין לנתניהו "בעייתי מאוד", כלשונו. זאת משום שהוא מבצע את ההשלכה החוקתית בין ממשלה שאיבדה את אמון הרוב בכנסת לממשלה הנוכחית שלא איבדה את האמון הזה.

עם זאת מוסיף ואומר עו"ד סמוטריץ' כי גם אם נאמר שיש לנהוג בזהירות ולא לקבל החלטות בלתי הפיכות, הרי שהחלטה על אימוץ עקרונות דו"ח השופט לוי אינה בלתי הפיכה כלל ועיקר, אלא אך ורק מעידה ומצהירה על מדיניות הממשלה הנוכחית, החלטה שיכולה להשתנות ביום הראשון בו תיכנס לכהונתה ממשלה אחרת.

עוד מוסיף סמוטריץ' ואומר כי אם קיים צורך להימנע ממחטפים לפני הבחירות הרי שברור הוא שאין הדבר נוגע למקרה השופט לוי. הוא מזכיר שנושא הדו"ח אינו מחטף אלא נושא שהועלה לפני מספר רב של חודשים לציבוריות הישראלית, נדון בפני הועדה במשך ארבעה חודשים, כלומר מדובר בסוגיה שאישורה מהווה המשך ישיר למדיניות הממשלה בחודשים האחרונים ולא החלטה של הרגע האחרון לקראת הבחירות.

סמוטריץ' קובע כי דווקא החלטה שלא להצביע על אימוץ הדו"ח עשויה להיות נגועה במחטפיות של טרום בחירות.

את דבריו הוא מסכם וקובע כי הוא "מתקשה לראות הנחיה כזו של היועץ המשפטי. אני לא מצליח למצוא שום מניעה משפטית לאימוץ דו"ח לוי". כעת, לאחר ששוגר מכתבה של תנועת 'רגבים' למזכיר הממשלה והעתקיו נשלחו לשרי הממשלה מקווה סמוטריץ' שיוכח שאין בסיס לטענות נגד אימוץ הדו"ח והמהלך שנדחה מישיבת הממשלה הנוכחית יתקיים בשבוע הבא.