הקיבוצניקים מאיימים: נפרוש ממפלגת העבודה

נסיונה של יו"ר העבודה למזג את מחוז הקיבוצים ומחוז המושבים במסגרת ארגונה מחדש של הרשימה, מרגיז את התנועה הקיבוצית.

שלמה פיוטרקובסקי , ו' בחשון תשע"ג

מי נגד מי? יחימוביץ
מי נגד מי? יחימוביץ
פלאש 90

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', מנסה בימים אלו לשנות את השיטה בה מורכבת רשימת העבודה לכנסת, זאת על מנת להפחית באופן ניכר את כוחם של המחוזות השונים בתוך הרשימה.

בין השינויים אותם מציעה יחימוביץ' יש אחד שמעורר אמוציות וכעסים רבים בקרב מגזרים מרכזיים במפלגה, אשר חוששים שמדובר בניסיון מכוון לדחוק את רגליהם.

המדובר בהצעת יחימוביץ' לאחד את מחוז הקיעבוצים ומחוז המושבים, שניים מהמחוזות המאורגנים והסוערים ביותר בתנועה, למחוז אחד הזכאי למקום אחד בלבד במפת המקומות הריאליים ברשימה.

בתנועה הקיבוצית מתריעים הבוקר, כי אם אכן תממש יחימוביץ' את כוונתה ישקלו חברי הקיבוצים לנטוש את הברית ארוכת השנים עם מפלגת העבודה ולחבור למתחרה הקטנה יותר, מרצ.

"במשך השנים מחוז הקיבוצים היה לב לבה של מפלגת העבודה", אומר היועץ המשפטי של מחוז הקיבוצים, שימי בראון לעיתון "מעריב".

לדבריו, "איחוד המחוזות פוגע בעבודה. המפלגה צריכה להסתכל לא רק על הערים, אלא גם על הפריפריה. הקיבוצים היו לפני שלי ויהיו גם אחריה, אך בסופו של דבר המפלגה לא יכולה להרשות לעצמה שהמחוזות יאוחדו. זהו מהלך שלא נסכים לו".

עם זאת חשוב לציין, כי בניגוד לעבר, יכולתה של הנהגת התנועה הקיבוצית להשפיע על דפוסי ההצבעה של החברים איננה גבוהה בהרבה מהיכולת המקבילה בקבוצות הצבעה הומוגניות ביחס.