"יורי לחם וניצח בכל מאבק"

רחוב על-שמו של חבר הכנסת לשעבר, ד"ר יורי שטרן ז"ל, נחנך אמש (ראשון) בירושלים. השר ליברמן סיפר על ידידו, איש העלייה וההתישבות.

עדו בן פורת , ו' בחשון תשע"ג

רחוב יורי שטרן
רחוב יורי שטרן
צילום: עדו בן פורת

רחוב על-שמו של חבר הכנסת לשעבר, ד"ר יורי שטרן ז"ל, נחנך אמש (ראשון) בירושלים. הטקס התקיים במעמד ראש העיר ניר ברקת, שר החוץ אביגדור ליברמן, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי ובני משפחה.

שר החוץ, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר בטקס שהתקיים בפסגת זאב כי "יורי שטרן ביטא שני דברים מרכזיים בחייו, עליה למדינת ישראל וחיזוק ירושלים".

ליברמן הזכיר כי שטרן שימש כמזכיר היישוב נוקדים, "יישוב שהיום פורח ומשגשג, והרבה בזכות יורי שחלם כל הזמן על יישוב רחב ידיים ולא התייאש מהעבודה הקשה".

ליברמן הוסיף וציין, כי "יורי היה משכיל והיה יכול להשתלב בחברות מובילות, אבל הוא בחר להילחם, גם בזמנים של דיכוי יורי נלחם וניצח בכל מאבק". עוד אמר ליברמן כי לא במקרה הרחוב בו יורי שטרן מונצח נמצא דווקא בפסגת זאב, מקום מושבם של רבים מעולי חבר העמים.

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, סיפר על "שטרן המנהיג" כלשונו. "ביום האחרון של גוש קטיף, רקדנו יחד עם ספרי התורה בנווה דקלים, ישבנו וחשבנו איך אפשר להפוך את ההפסד להתקדמות, לטובת ארץ ישראל, לחיזוק ההתיישבות ולא להיפך".

יורי שטרן ז"ל נולד במוסקבה בשנת 1949 לאסתר ולייביש שטרן. בגיל 29 זכה שטרן בתואר דוקטור לכלכה מאוניברסיטת מוסקבה. בשנים אלו כבר פעל שטרן נמרצות למען הציונות וחופש ההגירה של יהודי ברית המועצות, פעילות בה המשיך גם לאחר עלייתו ארצה, בשנת 1979.

בישראל פעל שטרן למען סיוע בקליטתם וביסוס מעמדם, ובנטיעת שורשיו של "הפורום הציוני", שלימים ממנו צמחו מפלגות העולים- ישראל ביתנו וישראל בעליה, במסגרתה אף נבחר לכנסת הארבע עשרה בשנת 1996. שטרן כיהן כסגן שר במשרד ראש הממשלה וכחבר בוועדות כנסת שונות כמו הוועדה המיוחדת לבעיית העובדים הזרים, וועדת הפנים והגנת הסביבה.