הכביש לבית שמש ישודרג למרות התנגדות האוצר

כביש 38, בין שער הגיא לבית שמש, ישודרג בקרוב למרות נסיונו של משרד האוצר לעכב את הוצאת המכרזים עקב הקיצוצים בתקציב.

שלמה פיוטרקובסקי , ו' בחשון תשע"ג

כביש. אילוסטרציה
כביש. אילוסטרציה
פלאש 90

המכרז לשדרוג כביש 38 בקטע שבין שער הגיא לבית שמש ייצא לפרסום מיידי, כך נמסר ממשרד התחבורה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נענה לפניית שר התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, ישראל כץ, והנחה את משרד האוצר לאשר מיידית את פרסום המכרז לשדרוג הכביש.

יצויין, כי לפני כחודש הנחה השר כץ את החברה הלאומית לדרכים, לפרסם את המכרז לשדרוג כביש 38 מיד לאחר יום הכיפורים, אולם משרד האוצר החליט לדחות את ביצוע הפרויקט בשל הקיצוצים בתקציב המדינה.

בעקבות החלטת האוצר, פנה השר כץ למשנה ליועץ המשפטי של הממשלה אבי ליכט וביקשו להנחות את משרד האוצר לתקצב מיידית פרויקטי תשתיות תחבורה שעוכבו על ידי משרד האוצר ובכללם גם שדרוג כביש 38.

במכתבו ליועץ המשפטי, מציין השר כץ כי שדרוג כביש 38 מעוכב על ידי משרד האוצר, למרות שאושר במסגרת תכנית עבודה שתוקצבה וגובשה בהמשך להחלטות הממשלה. "התנהלות משרד האוצר הינה הפרה של החלטת ממשלה וזלזול בוטה במנהל התקין המחייב את כלל המשרדים", כתב השר כץ.

בפגישה שהתקיימה בחודש שעבר בין שר התחבורה לסגן ראש עיריית בית שמש, שלום אדרי, שפעל רבות לקידום הפרויקט, אמר השר כץ כי בכוונתו להאיץ את פרסום המכרזים בשל החשיבות שמשרדו מייחס לשדרוג הכביש.

במסגרת הפרויקט יוקמו חמישה מפרידנים: בדרך בורמה, בחאן שער הגיא, במסילת ציון, בצומת שמשון ובנחם. במסילת ציון יוקם מעבר אקולוגי שישמש מעבר לבעלי חיים ובכניסה לבית שמש תבוצע הפרדה מפלסית מעל קו הרכבת.

 

השר כץ ציין כי שדרוג הכביש בין שער הגיא לבית שמש יקצר את זמן הנסיעה לבית שמש וישפר את רמת הבטיחות בהתאם לתקנים הנהוגים בעולם המערבי. בנוסף לכך הוא יהווה מנוף לפיתוח תוכניות מגורים בעיר בית שמש שבשנים האחרונות קלטה משפחות רבות.

 

עלות הכביש נאמדת ביותר מ- 800 מיליון שקל ושדרוגו צפוי להסתיים בתוך כשלוש שנים. הקבלן שיזכה במכרז יבצע הן את התכנון והן את שדרוג הכביש בפועל דבר שיקצר באופן משמעותי את זמני הביצוע של הפרויקט.