תרגיל העורף: מבנים קרסו - מאות פצועים

תרגיל העורף הלאומי נמשך היום (שני) בפעילות נרחבת של כוחות מד"א בכל חלקי הארץ. בתי חולים קרסו, מאות פצועים.

ישי קרוב , ו' בחשון תשע"ג

תרגיל נקודת מפנה 6
תרגיל נקודת מפנה 6
דוברות מד"א

תרגיל העורף הלאומי "נקודת מפנה 6" נמשך היום (שני) בפעילות נרחבת של כוחות מד"א בכל חלקי הארץ, בהתאם למתווה המתפתח של התרגיל.

על פי תרחיש התרגיל, העניקו כוחות מד"א ביממה האחרונה טיפול רפואי ללמעלה מ-1,400 נפגעים ברחבי הארץ, מהם 200 במצב קשה ובינוני. מפתיחת התרגיל העניקו צוותי מד"א ברחבי הארץ טיפול רפואי ללמעלה מ-4,000 נפגעים, בהם כ-2,000 במצב קשה ובינוני שנזקקו לפינוי ולהמשך טיפול בבתי החולים השונים.

גם בשעה זו, נמשך תרגיל העורף הלאומי השישי. במהלך היום, התמודדו כוחות מד"א בכל רחבי הארץ עם תרחישי קריסת מבנים, קריסת זרם החשמל ובעיית תקשורת סלולרית שנותקה לחלוטין. על כן, השתמשו כוחות מד"א באמצעי תקשורת חלופיים והצליחו להציל חיים גם במצבים קשים אלה.

בנוסף, על פי מתווה התרגיל, קרסו בתי החולים יוספטל באילת והעמק בעפולה כתוצאה מרעידת אדמה, וביה"ח רמב"ם שנפגע מצונאמי. בהתאם להנחיות ולהערכות המצב שקיים לאורך היום מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, הוכרז במסגרת התרגיל על הארכת משמרותיהם של צוותי מד"א למשמרות חירום בנות 12 שעות כל אחת ואלפי עובדי ומתנדבי מד"א ערוכים לשהייה ממושכת על מנת לטפל בנפגעים.

בנוסף, פעלו במהלך היום כוחות מד"א והתמודדו עם תרחיש קריסת מבנה בכלא אשל בבאר שבע, קיימו התרמות דם תרגיליות משותפות עם יחידת התרמות הדם המיוחדת של צה"ל, שגויסה על פי הוראת שירותי הדם של מד"א ועוד.

על מנת להעניק טיפול וסיוע רפואי לנפגעים הרבים, מד"א פעל בשטח ונתן מענה רפואי משולב בנט"רים [נקודת טיפול ראשוני]. בכל נקודה כזו, העניקו יחד צוותי מד"א, לצד אנשי קופות החולים, כוחות צה"ל ועוד, טיפול רפואי לאלפי נפגעים. נוכחות מד"א והשתתפות הכוחות בתרגול בנקודות הטיפול הרפואי הראשוניות, הינו לצורך הדגמת יכולות מד"א ולצורך הדגמת המענה המתאים והראוי לנפגעים על פי תכניות שנקבעו מראש. בין היתר, תרגלו הכוחות בשטח חבירה בין גופי רפואה צבאיים וגופים אזרחיים, תגבור כוחות הרפואה הצבאיים בנקודות הטיפול הרפואי הראשוניות ושילוב פעילות מצילת חיים עם צוותי מד"א.

במהלך הפעילות בנקודות הטיפול הרפואי הראשונית בחיפה, ביקר במקום אלוף פיקוד העורף, אייל אייזנברג, לצד מר"פ העורף, אל"מ אבי אברג'יל, שהביעו את התרשמותם לטובה מהפעילות המקצועית ומצילת החיים של צוותי מד"א בשטח. האלוף אייזנברג אף ציין בפני ראש אג"מ של מד"א, גיל מושקוביץ', את שיתוף הפעולה הטוב והמועיל שבין צה"ל ומד"א לאורך התרגיל.

את פעולות הצלת החיים, סיוע באיתור נעדרים ועוד, ביצע מד"א כבכל שנה. אולם, השנה, בלט תרגיל 'נקודת מפנה 6' בהיבט משמעותי: מד"א, המכהן כצלב האדום הישראלי, כינס הבוקר את 'צוות ההתערבות למצב אסון', שיצר קשר באמצעים לוויניים עם צוות הצלב האדום בז'נבה והעביר אליו בקשה מסודרת לסיוע דחוף שיועבר לישראל. בין היתר, התבקש ארגון הצלב האדום הבינ"ל להעביר לישראל סיוע מיידי שיכלול יריעות לבניית מחסות, סיד לאיטום, שמיכות, ציוד היגייני ועוד. את השיחה הטראנס-אטלנטית, קיים הצוות המיוחד באמצעות 'וידאו-קונפרנס' ובאמצעים טכנולוגיים מתקדמים נוספים.

במהלך היום, אף ביקרו מר פול-ארנו אטשושי ומר גאן קין מהמחלקה לשיתוף פעולה למד"א בצלב האדום העולמי ומר סולטן מירזוב, מנהל הלוגיסטיקה של הצלב האדום העולמי, בחדר המצב של מד"א והתעניינו בעשייה הרבה בשעת חירום.

גם שירותי הדם של מד"א פעלו במהלך היממה האחרונה, ומתחילת התרגיל, סביב השעון. שירותי הדם קראו במהלך התרגיל לציבור להגיע ולתרום דם בתחנות שנפתחו ל-24 שעות ביממה, על מנת למלא את מלאי הדם של ישראל. בנוסף, כחלק מההסכם הנצור בין שירותי הדם של מד"א לארגון הדם האמריקאי (ABC), נשלחו במהלך היום כ-21,000 מנות דם מארה"ב לישראל, והן צפויות להגיע לישראל בשעות הקרובות, על פי לו"ז התרגיל.

גם בשעה זו פועלים במסגרת תרגיל 'נקודת מפנה 6' אלפי פאראמדיקים, חובשים, עובדים ומתנדבי מד"א, המסייעים לכלל כוחות החילוץ הפועלים בשטח ומתרגלים יחד את ההיענות הטובה ביותר למקרי אסון, ולאירועים בסדר גודל משמעותי, דוגמת רעידות אדמה וגלי צונאמי קטלניים.

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "גם היום, ביומו השני של תרגיל נקודת מפנה 6, כוחות מד"א עושים מעל ומעבר על מנת להציל חיים בצורה המהירה, היעילה והטובה ביותר, תוך שמירה על קשר עם צה"ל וכלל גופי החירום וההצלה בישראל ויישום הפקת לקחים מיידים להמשך התרגיל. אין ספק כי מד"א, כארגון ההצלה הלאומי של ישראל, מוכיח בימים אלה שוב כי במקרה אסון, יש בו את היכולות המבצעיות הגבוהות ביותר למען כל אזרח ואזרח בישראל. בנוסף לפעילות השוטפת, עסקו היום כוחות מד"א גם בסיוע ההומניטרי המיידי לישראל באמצעות יצירת קשר עם הצלב האדום הבינלאומי ועל כך גאוותנו. אני מאחל לכל הכוחות- במד"א ובגופי החירום הנוספים, המשך תרגול יעיל".טוען....

צילום:דובורת מד"א