מאות אנשי זק"א תרגלו צונאמי בחוף פלמחים

"כשהגלים מתחזקים, החזקים מתגלים", אמר השר דיכטר, "תרגיל הצונאמי מדגים את תרומת המגזר השלישי לעורף בעת אסון".

יוני קמפינסקי, פלמחים , ז' בחשון תשע"ג

תרגול הצונאמי של זק"א
תרגול הצונאמי של זק"א
יוני קמפינסקי

הערב (שלישי) נערך בקיבוץ פלמחים תרגיל גדול במסגרת שבוע החירום הלאומי של המשרד להגנת העורף.

התרגיל שנפתח בשעה 15:00 וימשך אל תוך הלילה, כולל כוחות רבים של זק"א ובהם 450 מתנדבים, 80 צוללנים, 25 כלי שייט, 15 כלבים, ו-30 רכבי שטח. 

תרחיש האימה: רעידת אדמה בעוצמה של 7.4 בסולם ריכטר, כשמוקד הרעש הוא בים התיכון כ-50 ק"מ מחופי מדינת ישראל. במוקדי החירום מתקבלות הודעות על גל צונאמי בגובה של 15 מ' ששטף את קיבוץ פלמחים, מאות גופות נראות פזורות מקו החוף ומזרחה למרחק של כ-4 ק"מ. כשעשרות גופות צפות על פני הים וקיים חשד לעשרות נוספות המצויים בקרקעית הים.

בעקבות זאת - ע"פ התרחיש - מאות בני אדם נהרגו, עשרות גופות צפות על פני הים וקיים חשד לעשרות נוספות המצויים בקרקעית הים. כתוצאה מהאסון נראה כי לא נותרו ניצולים רבים מתושבי הקיבוץ. התרגיל כולל הדמיית 500 חללים המפוזרי בשטחי הקיבוץ, בים, ובשטחי החולות בסביבת הקיבוץ.

מפקדי זק"א מכל המחוזות צפון, דרום, מרכז, ירושלים, ש"י ותל אביב הוקפצו כשעה לאחר שאירע הצונאמי בין בתי הקיבוץ, כל מחוז קיבל תא שטח עם מאות חללים, המתנדבים אספו את דמויות החללים, ערכו תיעוד והעבירו את הגופות לתר"ח (תחנת ריכוז חללים). במקביל פעלו היחידות המיוחדות של זק"א בסמוך לקיבוץ. יחידת הצוללים ויחידת כלי השייט ערכו חיפושים בתוך המים לאורך החוף ויחידת הג'יפים וכלבנים של זק"א ערכו חיפושים בדיונות בחוף הסמוך.

"מדובר בתרגיל האזרחי הגדול ביותר במסגרת תרגיל העורף הלאומי של המשרד להגנת העורף", אמר השר להגנת העורף ח"כ אבי דיכטר, "600 מתנדבים של זק"א – חרדים, חילונים, מבוגרים ונערים. התרגול כאן, בחוף פלמחים, מדגים בצורה הטובה ביותר את תרומת המגזר השלישי לעורף הישראלי בעת אסון המוני".דיכטר הסביר על חשיבות תרגול גופים אזרחיים ואמר: "כחלק מהתרגיל אנו בודקים את האפשרות להיעזר בארגוני מתנדבים תוך ניהול זירות אסון יחד עם נציגי צה"ל והמשטרה."

"ארגון זק"א צבר נסיון רב בטיפול באסונות כתוצאה מרעידות אדמה", אמר יו"ר זק"א יהודה משי זהב, "הארגון לקח חלק וסייע ברעידות אדמה בתורכיה, תאילנד, האיטי ויפן. היום בתרגיל הורדנו את הנסיון הרב לרמת השטח. מבחינת ארגון זק"א התרגיל הינו חשוב עד למאוד ביכולת של הארגון לעמוד במשימותיו, במציאות בה ח"ו יקרה רעידת אדמה בישראל, ושהוא סמוך ובטוח כי תרגול זה ישפר את כשירות זק"א."

"מדובר בתרגיל מאוד מורכב", סיפר חיים אוטמזגין מפקד התרגיל, "מעורבים בו כל היחידות של זק"א, יחידת חסד של אמת לאיסוף חללים ביבשה, יחידת צוללים וכלי שייט בחיפוש אחר חללים בים, יחידת ג'יפים וכלבים בשטח פתוח. כולנו תקווה שזה יישאר רק כתרגיל "

השר דיכטר סיכם סיורו מול מתנדבי זק״א ואמר: "אם נוכל להשאיל את סיסמאת שייטת 13, אנשי זק"א הוכיחו כאן 'כשהגלים מתחזקים, החזקים מתגלים'".
צילום: בועז בן ארי


טוען....