במד"א מסכמים את תרגיל העורף

במד"א מסכמים את יום האחרון של תרגיל נקודת מפנה 6, שהתמקד בעיקר בעשייה ההומניטארית של הארגון.

ישי קרוב , ח' בחשון תשע"ג

נקודת מפנה 6
נקודת מפנה 6
דוברות מד"א

תרגיל העורף הלאומי ננעל היום (רביעי) בתום ארבעת ימי פעילות, בהם עסק מד"א בפעילות נרחבת של הצלת חיים במסגרת תרחישים שונים של רעידות אדמה ברחבי הארץ ופגיעת גלי צונאמי בערים שונות בישראל.

במהלך היומיים  האחרונים של התרגיל, עסק מד"א בעיקר בפעילות הומניטארית נרחבת, כחלק מפועלו כצלב האדום הישראלי. יצוין, כי זוהי הפעם הראשונה שמד"א מתרגל את פעילותו כחלק מהצלב האדום הבינלאומי ודואג לקבלת סיוע הומניטרי עבור תושבי ישראל.

במהלך כל ימי התרגיל, עמד מד"א בקשר רציף עם הצלב האדום הבינלאומי, וקיים שיחות יומיות והערכות מצב עם הצלב האדום העולמי, הצלב האדום בג'נבה, בודפשט ומקומות נוספים בעולם.

לאורך ימי התרגיל, ביקש מד"א כצלב האדום הישראלי ובתיאום עם משרדי הממשלה השונים סיוע הומניטרי, ובהתאם לדרישותיו הועברו סיד לאיטום, שמיכות, ג'רקנים וחומרי הגיינה לעקורים.

בימים הראשונים לרעידה, עפ"י מתווה התרגיל, הוקצו והועברו למד"א כ-110,000 פרנקים שווייצרים כסיוע ראשוני מיידי. בהמשך, נקבע כי עד סוף החודש הראשון מהרעידה, במתווה התרגיל, תועמד לטובת מד"א- כצלב האדום הישראלי, השלמת תקציב של 1,500,000 פרנקים שווייצרים שיסייעו להצלת חיים וסיוע לעקורים ולנפגעים.

לאורך ימי התרגיל, קיים מד"א שיחות ועידה והערכות מצב עם הצלב האדום הגרמני הנמצא בביירות, משרדי הצלב האדום בבודפשט ועוד. בנוסף, למטה מד"א הצטרפו במהלך ימים אלה נציגי הצלב האדום הנורבגי ונציגי הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) שעקבו מקרוב אחר הערכות המצב, והעשייה הרבה של מד"א בתחום מתן הסיוע ההומניטרי.

עובדי ומתנדבי מד"א כצלב האדום הישראלי, אשר הוכשרו באיתור קרובים ועוסקים בכך הן בשגרה והן בחירום, תרגלו מעבר במרכזי החירום, במרכזי אוכלוסיות, בבתי חולים ובכל מקום שיש בו חשש לנעדרים או שיש בו ריכוז אזרחים עקורים על מנת לדלות מידע ולבנות את מסד הנתונים לאיתור קרובים. מתנדבי מד"א תרגלו תרחיש לאיסוף מירב הפרטים [מסמכים, תמונות וכו'] על הנעדרים.

באתר אינטרנט שמופעל בשגרה ע"י מד"א, כצלב האדום הישראלי מוזנים פרטי אזרחים המבקשים סיוע באיתור קרובים, כחלק מהתרגיל, מתנדבי יחידת האיתור של מד"א הזינו מידע רלוונטי על מנת לסייע באיתור נעדרים.

במד"א קוראים לאזרחים אשר מחפשים אחר יקיריהם להיכנס לאתר ולהזין את כל המידע הרלוונטי.

במהלך התרגיל, יצרו קשר במד"א עם השגרירויות, קונסוליות והמחלקות לאיתור קרובים של אגודות הצלב האדום בכל העולם והעבירו להם פרטים על הנעדרים והעקורים במקביל לקבלת מידע מהאגודות בכל העולם על אזרחים זרים שנמצאים בארץ ונותק עמם הקשר על מנת לאתרם.

בנוסף לפעילות ההומניטארית, עסקו במהלך כל ימי התרגיל כוחות מד"א בחילוץ נפגעים והצלת חיים, על פי מגוון התרחישים שהציג התרגיל. במקביל לתרגיל, המשיך מד"א גם לעסוק בפעילות שגרה שוטפת בזמן אמת ולטפל בנפגעים בכל רחבי הארץ כפי הנדרש.

עוד יצויין, כי במהלך יומו האחרון של התרגיל, התקבלו מארגון הדם האמריקאי (ABC) עשרות  אלפי מנות דם, על פי הסכם בין הארגונים, במסגרתו מעביר הארגון האמריקאי מנות דם לישראל בעת אסון.

מד"א ממשיך ומתרגל את שיקום תשתיות הארגון שנהרסו במהלך רעש האדמה, את המערך הלוגיסטי ושירותי הדם.

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, אמר כי "תרגיל נקודת מפנה 6 ננעל היום במד"א תוך שימת דגש עיקרית על קבלת הסיוע ההומניטרי, תיאומו וחלוקתו על ידי כוחות מד"א, המשמש כצלב האדום הישראלי. לקראת סופו של התרגיל, אני רוצה לברך את כל כוחות מד"א שלקחו חלק בפעילות החשובה וסייעו לארגון ההצלה הלאומי של מדינת ישראל לשפר את המוכנות למקרה אסון".טוען....