שטייניץ: לא מזניחים ההיערכות לחרום

הפורום הכלכלי לאומי לשעת חירום בראשות שר האוצר התכנס במסגרת תרגיל העורף הלאומי, "נקודת מפנה 6".

ידידיה בן אור , ט' בחשון תשע"ג

יובל שטייניץ
יובל שטייניץ
צילום: פלאש 90

במסגרת תרגיל "נקודת מפנה 6" של המשרד להגנת העורף, התכנס היום הפורום הכלכלי לאומי לשעת חירום בראשות שר האוצר. בישיבה התקיים דיון בנושא התמודדות המשק והכלכלה בישראל עם המשבר הצפוי בעקבות התרחשות רעידת אדמה.

בפורום חברים בין היתר, יו"ר הרשות לניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, מנכ"ל בנק ישראל, חזי כאלו ,מנכ"ל המשרד להגנת העורף, אלוף במיל' גבי אופיר, מנכ"ל משרד האנרגיה והמים , שאול צמח , הממונה על התקשוב הממשלתי במשרד האוצר, כרמלה אבנר ,המפקח על הבנקים, דוד זקן , נשיא איגוד הבנקים, דוד ברודט מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, אסתר לבנון , ראש רשות החירום הלאומית, אבי דוד, נשיא התאחדות התעשיינים, צבי אורן, מנכ"ל כלל ביטוח, שי טלמון , ראש מחלקת אוכלוסייה בפיקוד העורף, אל"מ סיגל תדהר, סגן ראש המועצה לביטחון לאומי, תא"ל במיל' זאב צוק –רם ויו"ר ועדת ההיגוי הבינמשרדית להיערכות לרעידת אדמה, ד"ר אבי שפירא.

הפורום הכלכלי לאומי לשעת חירום מנוהל על ידי אגף החירום והביטחון במשרד האוצר ופועל להגברת שיתוף הפעולה בין גופי המשק השונים, על מנת לשפר את המוכנות הכלכלית והפיננסית בזמן חירום. וועדות משנה של הפורום עובדות כל השנה על מנת לבחון ולטפל בסוגיות העולות בדיונים.

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ אמר בדיון כי "הלילה נחתם בארצות הברית הסכם על חידוש הערבויות ל-4 השנים הקרובות. הסכם זה מהווה עוגן כלכלי שמאפשר יציבות ומקל על אפשרות גיוסי הון בעת חירום, כמו בתרחיש רעידת אדמה שתורגל. ראשי המשק דואגים לתפקודו השוטף אך לא מזניחים את ההיערכות למצבי חירום, התפקוד של המערכות הכלכליות חיוני לא רק להתאוששות מן המשבר אלא גם על מנת לתת מענה לצרכים הרבים שעולים מן השטח".

נגיד בנק ישראל, פרופ'  סטנלי פישר ציין כי" בנק ישראל שוקד כל העת על היערכות לשעת חירום. חטיבות ואגפי בנק ישראל מתורגלים בעבודה בעת אירועי חירום. יש לקחת בחשבון כי בהתרחשות אירוע מסוג זה אפשרויות התקשורת והתשתיות השונות עלולות להיות מוגבלות ולכן אנו שמים דגש על היכולת לאפשר את התפקוד הרציף של מערכות התשלומים במשק".

השר להגנת העורף, אבי דיכטר אמר בדיון כי "תרחיש רעידת אדמה מחייב מהמדינה וממשרד האוצר להחליף לדיסקט אחר. כאן טמונה חשיבות הפורום הכלכלי לאומי. עלות הנזק למדינה ולאזרחים בעקבות רעידת אדמה וגלי צונאמי נע בין 100 ל150 מיליארד שקל. מדובר בתרחיש של אלפי הרוגים וללא תקדים".