הסתיים תרגיל העורף שתירגל מקרה של רעידת אדמה

אחה"צ נחתם תרגיל ״נקודת מפנה 6״ שתירגל, לראשונה, תרחיש של רעידת אדמה הרסנית בישראל

חגי הוברמן , ט' בחשון תשע"ג

תרגיל נקודת מפנה 6
תרגיל נקודת מפנה 6
דוברות מד"א

היום בשעות אחה"צ נחתם תרגיל ״נקודת מפנה 6״ שתרגל, לראשונה, תרחיש של רעידת אדמה הרסנית בישראל.

בין התרחישים שתורגלו: תרגיל חומרים מסוכנים בנמל חיפה ופינוי בית החולים רמב"ם; תחנת ריכוז חללים בבית הספר רבין בנתניה; פגיעה הרסנית במוסדות חינוך ובתי ספר בחולון; הרס אזורי בשכונת מקור ברוך בירושלים; פגיעה נרחבת בשכונת רמות והרס בבית הספר רכסים בבאר שבע; פתיחת אתר סיוע לאוכלוסיה האזרחית במבשרת ציון; פתיחת אתר קליטה בבית הספר דליות ביוקנעם; אירוע הרס בתחנת רוטנברג באשקלון; פגיעת צונאמי קטלנית בפלמחים ועשרות תרגילים נוספים לאורכה ולרוחבה של המדינה.
 
בתרגיל השתתפו: ממשלת ישראל, כל השרים בראשות רה"מ; משרדי הממשלה; צה"ל; משטרת ישראל; כיבוי אש; שירות בתי הסוהר; זק"א; גופי תשתית – חברת חשמל, מקורות, רשות המים, מע"צ, בזק, רכבת ישראל, נמלי אוויר וים; מערכות כלכליות – משרד האוצר, בנק ישראל, בנקים, חברות אשראי, בורסה, הרשות לניירות ערך; בתי המשפט; בתי החולים, מד"א וקופות החולים; מערכת הרווחה; מערכת החינוך; מערכות החוץ – דיפלומטיות ונציגויות בעולם; 80 רשויות מקומיות.

בימים הקרובים יערכו השר להגנת העורף, המנכ״ל ואנשי המשרד סדרת מפגשים עם משתתפי התרגיל ויחלו במלאכת התחקירים והפקת הלקחים. השר שיבח את רצינותם הרבה של המשרדים, הרשויות והגופים הרבים בהתנהלותם בתרגיל.

השר דיכטר הדגיש כי "כשהמציאות תפגוש את ההסתברות, לא יהיה מקום לתירוצים של חוסר מוכנות. התרגיל הוא יריית הפתיחה של כל רשות, משרד וגוף במרוץ אחר רף מוכנות גבוה אף יותר".

עוד הוסיף השר להגנת העורף: ״בזכות שבוע החירום לאומי, הקשב - של כל משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות וסך כל הגופים שהשתתפו בתרגיל- עלה דרמטית בנושא מוכנות לרעידת אדמה״. עם זאת ציין דיכטר כי ״בנוסף למודעות הציבורית אנו מצפים מהגופים שלקחו חלק בתרגיל לשידוד מערכות אופרטיבי בנושא״.