ראשי מועצות במפגן דרישה לאימוץ דו"ח לוי

ראשי מועצות ביו"ש צופים שתקופת הבחירות וזו שלאחריה יקפיאו את מהלכי אימוץ דו"ח לוי. הבוקר הם פותחים במחאה מול משרד ראש הממשלה.

שמעון כהן , י"ב בחשון תשע"ג

ראשי הרשויות מפגינים
ראשי הרשויות מפגינים
חזקי עזרא

מול משרד ראש ממשלה מתכנסים החל משעות הבוקר ראשי מועצות מיהודה ושומרון במחאה נגד מדיניות ראש הממשלה המונע את הקידום  של דו"ח השופט אדמונד לוי. בראיון לערוץ 7 מספר ראש מועצת בנימין, אבי רואה, על המחאה והסיבות שהובילו אליה.

רואה מזכיר כי כעת, כאשר הכנסת פוזרה והבחירות מתקרבות, גובר החשש שאימוץ הדו"ח לא יקודם. "אנחנו חוששים להמלצות דו"ח לוי שהוכרזו בקול תרועה וראש הממשלה עדיין לא הביא אותן לאישור הממשלה. זו פגיעה חמורה בהתיישבות. אחרי הבחירות הנושא ייכנס להקפאה ממושכת, ולכן החלטנו לצאת למחאה וקריאה להביא את ההמלצות לאישור הממשלה".

באשר להסברים שנותן ראש הממשלה לסחבת בסוגיה זו מזכיר רואה את עמדת היועץ המשפטי לממשלה, את המשפט הבינלאומי וסוגיות נוספות שכהגדרתו "אני לא מבין בהם ולא אמור להבין בהם. מה שאני מבין זה תנאי החיים ואיכות החיים של תושבי יהודה ושומרון ובנימין כאזרחים נאמנים שיש להם לא רק חובות אלא גם זכויות. אחרי שוועדה כזו של אנשים מלומדים שמבינים דבר וחצי דבר בטענות שראש הממשלה מעלה ומגישים המלצות שניתן לשנות וניתן לבצע דברים, אז תפקידנו הוא לא פחות מאשר לדרוש את אימוץ ההמלצות הללו כדי לאפשר חיים סבירים לתושבי יהודה ושומרון".

רואה מזכיר בדבריו את הבטחתו לפני כשבועיים של שר החינוך שהנושא יעלה להצבעת הממשלה, מהלך שלא התרחש, וגם היום הדברים אינם כלולים בסדר היום של ישיבת הממשלה.

תכניתם של ראשי המועצות היא שביתת שבת של ראשי המועצות החל ממחר בבוקר מול משרד ראש הממשלה. "חלק מראשי המועצות הם חברי מרכז ליכוד", מזכיר רואה הסבור שלנוכח האיחוד בין הליכוד לישראל ביתנו נכון להזכיר את הדרישות המינימאליות, כהגדרתו, שהן אימוץ דו"ח לוי, מהלך שלדבריו הוא אינטרס של ממשלת ישראל. "אי אפשר להמשיך לנהוג כמדי יום ביומו ולמעלה משלוש מאות ושישים אלף תושבי יהודה ושומרון ימשיכו לסבול בגלל גחמות של השמאל שעדיין חולם לפרק את ההתיישבות ביו"ש".

"גם אם יש כבלים של פקידות, ממשלת ישראל כשלטון צריכה למצוא את הדרך לפתור את הבעיה הזו גם אם היא בעיה אמיתית. צריך למצוא את הכלים לפתרון, אפשר להגיד שזה ייקח עוד קצת זמן אבל ממשלה בהחלט מסוגלת לפתור את הסוגיות הללו".