נתניהו לשרים: לא מקבל הטענות נגד דו"ח לוי

בישיבת שרי הליכוד דרשו שרים לאמץ את דו"ח לוי. על תגובת נתניהו ועל האיחוד עם 'ישראל ביתנו' מספר יו"ר הקואליציה, ח"כ אלקין.

שמעון כהן , י"ב בחשון תשע"ג

לא מבין את הפרקליטות. אלקין
לא מבין את הפרקליטות. אלקין
פלאש 90

יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת זאב אלקין, מברך ביומן ערוץ 7 על האיחוד בין תנועתו 'הליכוד' לבין 'ישראל ביתנו', ומציין כי בניגוד לאחרים שמנסים לקשור לעצמם כתרים הוא דווקא לא ידע על ביצוע המהלך הנוכחי, אם כי האפשרות לאיחוד בין שתי הרשימות עלתה בעבר מספר פעמים.

אלקין מברך על המהלך וקובע כי אסטרטגית טוב שמפלגה אחת תקדם ותוביל את המחנה הלאומי ותשאיר את הגה השלטון בידי המחנה הימני. "בעיני זו המגמה העיקרית. יתכן שאנשים מסוימים יפגעו מכך אישית, ואולי גם אני, אבל המטרה העיקרית היא שהימין יישאר בשלטון".

באשר לטענות ולחששות שמא איחוד המפלגות ירתיע מצביעים מסורתיים ואחרים מלהצביע בעד רשימה אותה מוביל ליברמן יחד עם נתניהו, סבור אלקין כי מדובר בחששות שווא שכן הליכוד אינו מתבטל כמפלגה ופרופיל כוחו ואופיו של הליכוד נשמר. "חשוב לשמר את התדמית הייחודית של הליכוד".

באשר לאפשרות איחודן של המפלגות בעתיד אומר אלקין כי הוא עצמו אינו יודע, אך הוא מתבסס על דבריו של ראש הממשלה ולפיהן אין כוונה כזו, "ימים יגידו מה יהיה הלאה. כרגע המטרה אחת – להשאיר את הימין בשלטון".

אלקין דוחה מכל וכל את דיווחו של אמנון אברמוביץ' ולפיו קיימת כוונה לחלק את ראשות הממשלה ברוטציה בין נתניהו לליברמן. "אין מאחורי זה כל שחר", הוא קובע נחרצות וממליץ לשאול את אברמוביץ' עצמו באשר למקורות שהובילו אותו לדיווח זה.

בהתייחסו לסיכויים שתוצאות הצבעה חשאית לאישור מהלך האיחוד יביכו את ראש הממשלה מסרב אלקין להתנבא שכן אין הוא יודע מה יחליט כל אחד מחברי הליכוד, הן באשר לעצם ההחלטה החשאית והן לגבי המהלך עצמו. "ברור לי שכשמתעלמים מהשיקולים האישיים, המהלך הזה הוא לטובת המחנה הלאומי ולטובת הימין ולכן אני מאוד מקווה שהוא יעבור".

הסקרים שמעידים על ירידה בכוחן של שתי המפלגות לא מדאיגים במיוחד את אלקין. הוא רואה בהם סקרים מוקדמים מדי של מערכת ציבורית ופוליטית שטרם הפנימה את מהותו של המהלך. "זו רק תגובה ראשונית ואני מציע להתאזר בסבלנות, אבל גם אם יהיו בסוף קצת פחות מארבעים ושניים מנדטים שיש היום, אם כתוצאה מזה הימין יישאר בשלטון זו המטרה העיקרית. אם יש לך הרבה מנדטים ואתה באופוזיציה זה לא עוזר כלום".

לדבריו אלה מוסיף אלקין ומציין כי בישיבת שרי הליכוד שהתקיימה לפני ישיבת הממשלה נושא האיחוד בין המפלגות לקח פרק זמן קצר בהרבה מהנושא המהותי של אימוץ דו"ח השופט לוי. הוא מספר כי גם הוא וגם שר החינוך סער דרשו מראש הממשלה להעלות את אימוץ הדו"ח להצבעה.

לדבריו ראש הממשלה ביקש ממזכיר הממשלה להציג בפני השרים סקירה מקפת באשר למגעים לקידום אימוץ הדו"ח והויכוח מול היועץ המשפטי. "החברים הביעו עמדה ברורה שהבחירות לא צריכות להפריע לאימוץ הדו"ח, וגם ראש הממשלה אמר שהוא לא מבין מה הקשיים כאן. הוא אמר שהוא מעדיף למצות את המגעים מול היועץ כי התוקף של הדו"ח מול המערכת המשפטית תלוי בעמדת היועץ המשפטי והוא מעדיף שלא להגיע להתנגשות חזיתית, אבל בהחלט הפגין שמבחינתו הוא רוצה להביא לאישור הדו"ח בתקופה הקרובה", אומר אלקין המעריך שהדברים יתרחשו עוד לפני הבחירות.