"היטלר האשים את העם הגרמני בתבוסתו"

ה'טלגרף' חשף חלקים מיומניו של סגן ראש הסוכנות הביון הבריטית שתיעד את נאומו האחרון של היטלר בו טען שהעם הוא האחראי לתבוסה.

חיים לב , ט"ו בחשון תשע"ג

הצורר ואנשיו בבונקר
הצורר ואנשיו בבונקר
פלאש 90

68 שנים לאחר תבוסתו של הצורר אדולף היטלר, חושף ה'טלגרף' הבריטי חלקים מיומניו של סגן ראש הסוכנות הביון הבריטית גיא לידל, שתיעד את נאומו של הצורר הנאצי היטלר 8 ימים לפני שהתאבד, כאשר הטיח דברים קשים בפני בכירי משטרו וטען כי אינו אחראי לתבוסה המתקרבת אלא הצבא, ה-SS והעם הגרמני.

כפי שנחשף ביומנו של הבכיר הבריטי, הנאום המדובר התרחש במהלך דיון שהתקיים ב־ 22 באפריל 1945 בבונקר שלו בברלין. הצורר הנאצי השמיע דברים בפני הגנרלים שלו ובפני שר הפנים הימלר. "היטלר הגיע ב־ 8:30 והיה שבור לחלוטין", נכתב, "רק כמה קציני צבא היו אתו. הימלר האיץ בהיטלר לעזוב את ברלין".

אבל לפתע, הרודן הנאצי פתח בנאום כריזמטי. "כולם שיקרו לי, כולם הונו אותי", האשים, "אף אחד לא אמר לי את האמת. הכוחות המזויינים נטשו שיקרו לי ועכשיו ה-SS  נטש אותי. העם הגרמני לא לחם באופן הראוי. מגיע לו להיחרב. לא אני הפסדתי במלחמה, אלא העם הגרמני".

לאחר מכן, נכתב במסמכים, "פניו הפכו סגולות, ידו השמאלית שרעדה נרגעה והוא לא הצליח להניח את רגלו השמאלית על הקרקע. לאורך הלילה הוא סבל מהתמוטטות עצבים והמשיך לדבר על כך שימצא את סופו בברלין".

עוד נכתב ביומן כי שמונה ימים לאחר מכן, לפני התאבדותו, טען שר החימוש הנאצי אלברט שפר כי היטלר היה רגוע יותר. "הוא אמר שהיטלר הבין שהכוכב שלו שקע ושהוא הפסיד במלחמה", נכתב,

"הוא אמר לשפר שהוא חיכה למותו וראה אותו כשחרור מחיים מלאי קשיים". היטלר אמר לשר החימוש כי הוא חושש לצאת מהבונקר ולהשתתף בקרב בגלל האפשרות שייפצע ויילכד על־ידי הרוסים, ו"לכן הוא החליט לירות בעצמו".