חולית מתנקשים סורית פועלת במונטריאול

הלובי הסורי בקנדה מדווח על ניסיון התנקשות במונטריאול באיש עסקים שסייע למורדים ומאשים במעשה את משטר אסד.

דלית הלוי , ט"ו בחשון תשע"ג

רובה צלפים. אילוסטרציה
רובה צלפים. אילוסטרציה
פלאש 90

המשטר הסורי מפעיל חולית מתנקשים על אדמת קנדה, כך טענו לפני ימים אחדים שני ארגונים קנדיים סוריים - המועצה הסורית קנדית והמועצה הלאומית הסורית - התומכים בכוחות המורדים נגד הנשיא בשאר אסד. על הפרשה מדווח העיתון "שלום טורונטו".

על פי הדיווח, ב-7 באוקטובר נורה בפתח ביתו באזור Chomedy במונטריאול איש עסקים סורי – קנדי, שהיה ידוע בתמיכתו במהפכה נגד משטר אסד ובתפקיד המרכזי שמילא בדרבון חיילים סוריים לערוק מהצבא וכן בגיוס סיוע כספי ולוגיסטי לצורך זה במהלך החודשים האחרונים.

איש העסקים, ששמו לא פורסם כדי לשמור על ביטחונו וביטחון משפחתו, חבר במועצת המנהלים של "התאחדות אנשי העסקים הסורים" והוא עסק רבות בהעברת סיוע הומניטרי לעקורים ולפליטים הסורים.

שיטת הפעולה של המתנקשים מעידה על חיסול ממוקד. חולית המתנקשים הגיעה במכונית סמוך לביתו ואחד מחבריה ירה לעברו תוך כדי נסיעה והימלטות מהזירה. כתוצאה מהירי נפצע איש העסקים בכתפו. במהלך החודשים האחרונים קיבל איש העסקים מספר איומי רצח, כולל בגלוי. איש כוחות הביטחון הסוריים אמר בראיון לטלוויזיה הממלכתית בדמשק, כי אנשי המשטר ישיגו אותו בכל מקום שימצא בעולם.

הארגונים הסוריים-קנדיים התומכים במורדים טוענים, כי כל העדויות מצביעות על כך, שמשטרו של אסד עומד מאחורי ניסיון ההתנקשות, והם קוראים לראשי מערכת הביטחון לחקור את האירוע ולהגן על הפעילים הסורים בקנדה.

בשיחה עם "שלום טורונטו" אומר פייסל אל-עאזם, דובר המועצה הסורית–קנדית, כי האיומים נגד פעילים התומכים במורדים הפכו לעניין שבשגרה בקנדה. בדרך כלל האיומים מתקבלים בהודעות לדף הפייסבוק מאנשים שפתחו פרופילים מזויפים, ובמקרה דנן האיומים הגיעו מפיהם של אישים בכירים במשטר הסורי שלא הסתירו את כוונותיהם.

עאזם ציין, כי הקהילה הסורית בקנדה פועלת בשלושה אפיקים כדי לתמוך במהפכה נגד משטר אסד. הארגונים המייצגים אותה מנסים לעורר את המודעות של הציבור והחוגים הפוליטיים באמצעות העברת מסרים בתקשורת, בהשתדלות אצל הממשלה שנועדה להניע אותה לנתק כל קשר ישיר או עקיף עם המשטר ולתמוך במורדים ובקמפיין גיוס כספים מחוף לחוף, שהניב עד כה שני מיליון דולר עבור הפליטים והעקורים.

בתשובה לשאלה מדוע המורדים אינם מצליחים עדיין להפיל את בשאר אלאסד, אמר עאזם, כי המשטר הסורי בנה צבא הנאמן לו על בסיס משפחתי ועדתי ונסמך על המשענת האסטרטגית של איראן, רוסיה וסין. הוא מציין, כי פעילים של חיזבאללה לחמו לצד הכוחות הסורים, ואף באזור דמשק נתפסו פעילים של משמרות המהפכה האיראניות. לדבריו, המודיעין האיראני פעיל מאוד במעקב אחר פעילים סורים התומכים במורדים, ובמסגרת זו האימייל האישי שלו נפרץ בידי גורם איראני.

נקודת מפנה במשבר, מציין עאזם, תגיע כאשר מפקדי הצבא הסורי יפנימו שהם מהווים מטרה אישית לפעולות המורדים ויעדיפו לערוק משורות המשטר. כעת הם עדיין חיים תחת שלטון הפחד של אסד, שהטמיע בהם את התפיסה, שמדובר במאבק של להיות או לחדול, מחשש לפעולות נקם במיעוטים לאחר השלמת המהפכה.

יש לציין, כי ניסיון ההתנקשות במונטריאול לא היה הביטוי הראשון לזליגת הסכסוך בסוריה לשטח קנדה. בחודש מרץ השנה במהלך הפגנה בעד משטר אסד במונטריאול, תקפו כמאה אנשים שהשתתפו בהפגנה מספר מתומכי המורדים שנקלעו למקום, ואחד מהם נדקר בסכין ונזקק ל-18 תפרים.