אות חסיד אומות העולם למצילי הפעוט היהודי

בירושלים יוענק היום אות חסיד אומות העולם לבני זוג בלגים שהסתירו בביתם את זנון פיירטאג בן השנתיים עד לתום מלחמת העולם.

שמעון כהן , ט"ז בחשון תשע"ג

יד ושם בירושלים
יד ושם בירושלים
פלאש 90

במעמד שגרירת בלגיה בישראל יוענק היום במוסד יד ושם אות חסיד אומות העולם לבני הזוג ז'וסף ולואיז מאטרן ז"ל מבלגיה על הצלתו של זלמן שיפר בתקופת מלחמת העולם השנייה. שיפר שהיה אז בן שנתיים ונקרא אז זנון פיירטאג, ישתתף בטקס יחד עם נכדי הזוג מאטרן.

זנון פיירטאג (לימים ד"ר זלמן שיפר) היה בן שנתיים כשהחל המצוד אחר יהודי בלגיה, בקיץ 1942. אביו מוריס פיירטאג נפטר מסרטן כמה חודשים לפני כן, ואמו, חיה-שרה, קיבלה את ההחלטה הכואבת להפרד מבנה כדי להצילו. כך הגיע אל בני הזוג מאטרן בפרברי בריסל שהסכימו להסתיר את הפעוט.

לז'וסף ולואיז לא היו ילדים ביולוגיים, אך בביתם כבר חסה חואניטו, יתום יליד ברצלונה שאיבד את אמו במלחמת האזרחים בספרד כמה שנים קודם לכן.

בני הזוג וחואניטו קיבלו לביתם את זנון בחום ואהבה, דאגו לכל צרכיו וחלקו עמו את המעט שהיה להם. אמו של זנון, מצאה מסתור במקום אחר בבריסל, אך מכיוון שהפרידה הקשתה עליה, הייתה מתגנבת מדי פעם לבקר את בנה תוך סיכון רב.

הסיכון שבהסתרת ילד יהודי היה גדול מאוד עבור ז'וסף מאטרן בין השאר משום שהיה לוחם המחתרת הבלגית. 

לקראת סיום המלחמה החליטו בני הזוג מאטרן לברוח מבריסל המופצצת לכפר הולדתה של לואיז עם שני הילדים שבחסותם. חיה-שרה הצטרפה אליהם. המשפחה שהתה בכפר Folx-les-Caves אצל בני משפחת ליבר עד יום השחרור.

אחרי המלחמה חזר זנון לבריסל עם אמו. הם שמרו על קשר חם עם משפחת מאטרן עד לעלייתם לישראל בשנת 1949. חיה-שרה נישאה בשנית וזנון, שנקרא עתה זלמן, אומץ על ידי אביו החורג יוסף אהרן שיפר. הקשר עם המצילים נותק, וגם כשביקר זנון-זלמן בבלגיה בשנת 1965 לא עלה בידו למצוא אותם.

רק שנים רבות אחר כך, לאחר שבני הזוג מאטרן ובנם המאומץ חואניטו נפטרו, נוצר שוב קשר עם אחותו של חואניטו, פאקיטה, שזכרה את הילד הקטן שהיה מוסתר אצל הוריו המאמצים של אחיה.