מד"א וקופות החולים יסדירו התשלומים ביניהן

משרד הבריאות יפעל לשינוי הסדר הגביה שבין מד"א לקופות החולים, כך שהתשלום על פינוי באמבולנס יוסדר מול הקופה, ללא מגע עם האזרח.

נתנאל כ"ץ , ט"ז בחשון תשע"ג

אמבולנס בפעילות
אמבולנס בפעילות
צילום: פלאש 90

בעקבות פנייתו של ח"כ הרב דוד אזולאי (ש"ס) יו"ר הועדה לפניות הציבור משרד הבריאות יפעל לשינוי הסדר הגביה שבין מד"א לקופות החולים.

על פי ההסדר החדש התשלום על פינוי באמבולנס יוסדר מול הקופה, ללא מגע עם האזרח. שינוי הגישה וההחלטה המפתיעה הגיעה הודות להתערבותו של סגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן בעניין.

ליצמן שהוזמן למספר ישיבות בוועדה לפניות הציבור גיבש עם צוות משרדו את ההנחיות החדשות.

הישג נוסף הוא הטיפול בחובות העבר. עפ"י סיכום שבין ח"כ אזולאי וסגן שר הבריאות יזכו חייבי העבר להנחה. גם חברת הגבייה החדשה שמד"א תבחר תוגבל בסוג ההליכים שתוכל להפעיל.

בדיונים שנערכו בוועדה לפניות הציבור נחשף שחברת הגביה של מד"א נוהגת בתוקפנות לצורך גביית חובות. בעקבות כך משרד הבריאות נזף במד"א על שיטות הגבייה שלו, והבהיר כי "התנהגות לא ראויה ותוקפנית" של חברות הגבייה מול חולים חייבים אינה מקובלת עליו.

במד"א שמעו את הטענות ולמדו אותם. נציגי מד"א שנכחו בדיון ביקשו שהוועדה לפניות הציבור תעביר אליה את התלונות והם יטפלו בעניין.

ח"כ הרב דוד אזולאי מברך על פריצת הדרך ואומר, כי "מדובר בהישג. ראשית דאגנו לאזרח מעתה חסל סדר בירוקרטיה של החולה והאזרח חברות גביה עיקולים והוצאה לפועל. ומצד שני מנענו פגיעה במד"א".