אבו-מאזן חזר בו: "זכות השיבה היא זכות קדושה"

בראיון לערוץ טלוויזיה מצרי ששודר אמש הבהיר יו"ר הרשות הפלסטינית, כי נכונותו לוותר על שיבה לצפת היא "עניין אישי".

חגי הוברמן , י"ט בחשון תשע"ג

אבו מאזן
אבו מאזן
פלאש 90

 יו"ר הרשות הפלשתינית, אבו מאזן, מיהר לחזור בו מחלק מהדברים שאמר בראיון ל'ערוץ 2' – ובנושא המהותי ביותר: זכות השיבה.

בראיון לערוץ טלוויזיה מצרי ששודר אמש טען אבו-מאזן, כי העובדה שאמר שהוא מוותר על השיבה לעיר הולדתו צפת הוא עניין אישי, ואינו בבחינת ויתור קולקטיבי. "זכות השיבה היא זכות קדושה ואיש לא יכול לפגוע בזכות השיבה שלהם".

אבו מאזן הבהיר, כי הראיון ארך כשעה, ואלה שתקפו אותו על שידור הראיון בערוץ 2 כלל לא צפו בו במלואו. "אינני משחק במלים. אני אומר לישראלי מה שאני אומר לפלשתיני", הוא הבהיר, בעקבות הביקורת עליו.

יצויין כי עד כה לא היה מנהיג פלשתיני אחד שהסכים לוותר על הדרישה להחזרת כל הפליטים הפלשתינים לבתיהם, למעט יאסר עבד-רבו שבהסכם ז'נבה עם יוסי ביילין הסכים לנוסחה מעורפלת, שממנה ניתן להשתמע כאילו מדובר ב'זכות שיבה' סמלית – אך גם ההיפך.

העמדה הפלשתינית העקבית של הרשות הפלשתינית היא כי במסגרת הסכם קבע עם ישראל, יורשה כל פליט פלשתיני שיחפוץ בכך לשוב למקום ממנו גורש. מבחינה זו אמירתו של אבו-מאזן לערוץ 2 נחשבה למהפכנית של ממש – עד להבהרה לטלוויזיה המצרית, שמחקה את השינוי בעמדה הפלשתינית.

על התנגדותו לאלימות הסביר אבו מאזן בראיון לטלוויזיה המצרית, כי "אם נלך בכוח נפסיד לישראלים. לעומת זאת, התנגדות עממית תרשום השפעה באמצעות סולידריות עולמית איתנו".