תצוגה חדשה - יודאיקה ישראלית

תצוגה ראשונה מסוגה המוקדשת לחפצי יודאיקה ארץ-ישראלית נפתחה במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב.

ישי קרוב , י"ט בחשון תשע"ג

יודאיקה
יודאיקה
מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב

תצוגת קבע חדשה נפתחה במוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב, והיא מציגה פריטי יודאיקה שנוצרו בארץ-ישראל בין השנים 1967-1880, המשקפים את ההיסטוריה המקומית על שורשיה ורבדיה התרבותיים-חברתיים.

תצוגה זו, הכוללת פריטים מאוסף המוזיאון, מאספני יודאיקה חשובים, לצד תרומות ורכישות חדשות, מוצגת בביתן האתנוגרפיה והפולקלור שבמוזיאון.

התצוגה עוסקת בהתהוות התרבות הישראלית המקומית, בתמורות שחוללו גלי העליות לארץ ובהשפעתם על עיצובם וסמליותם של חפצי היודאיקה.

נושאי תצוגת הקבע החדשה מגוונים, וממחישים את ההבדלים בין הפרשנות המסורתית-גלותית של נושאים אלו, לזו הישראלית: מרקם הנוף, נושאים תנ"כיים, סמלי לאום וריבונות, אתרים קדושים, מפת א"י וחגים.

בין המוטיבים החוזרים בתצוגה: עלילות גבורה, דמותו של החלוץ, מועדים וחגים. בתחום החגים קיימת התייחסות גם לתפקידו של הקיבוץ ביצירת מועדים בעלי אופי חקלאי או אזרחי ובהנחלת צביון שונה לחגים המסורתיים, לכלל האוכלוסייה.

ההתמקדות בימים של לפני הקמת המדינה, כשתרבות עברית חדשה התהוותה ומסורות יהודיות עתיקות קיבלו אופי עכשווי-מקומי, משקפת את הדימויים הישראליים כאנטיתזה להוויה הגלותית. פריטים רבים עשויים חומרי גלם מקומיים וזמינים, כעץ זית ומתכות פשוטות.

השינוי הוא בדרך הייצוג והעיצוב: ביודאיקה ארץ-ישראלית משולבות דמויות אנוש כסמל לגבורה וגאווה לאומית: דמות המכבי והחסיד הוחלפה בדמותו של חלוץ, צבר, חייל וחיילת; האותיות העבריות הפכו מוטיב עיצובי; פגזים ותרמילי כדורים משמשים ליצירת חנוכיות ופמוטים.טוען....