'מי שחונה בחניית נכים - חסר לב'

'מי שחונה בחניית נכים הוא חסר לב' היום יתקיים יום המודעות לנגישות נכים. כ-30 מיליון ש"ח שילמו נהגים קנס על חניה בחניית נכים.

שמעון כהן , כ"ז בחשון תשע"ג

חניית נכים. אילוסטרציה
חניית נכים. אילוסטרציה
פלאש 90

"מי שחונה בחניית נכים - הוא חסר לב" - זו הססמא של יום המודעות הארצי שיצוין היום (ב') על ידי עמותת נגישות ישראל ואגף התנועה במשטרה.

מנתונים שמפרסמת העמותה עולה כי ההכנסה של מדינת ישראל והרשויות המקומיות בסעיף דוחו"ת חנייה לנהגים החונים בחניית נכים ללא תו נכה נאמדת בלא פחות משלושים מיליון שקלים.

שוטרי התנועה רשמו בשנת 2011 כ-15 אלף דוחו"ת חנייה, עלייה של 15% לעומת השנה הקודמת, מספר דומה של דוחו"ת רשמו פקחי הרשויות המקומיות בכל הארץ. הקנס עומד על 1000 שקלים.

ב'נגישות ישראל' מציינים כי בישראל חיים כ-150,000 איש עם מוגבלויות מסוגים שונים המחזיקים בתג נכה. "לכל אותם אנשים חניות נכים הנן קריטיות, וללא חניות נכים פנויות וזמינות נפגעת משמעותית איכות החיים שלהם ונפגעת עצמאותם ויכולתם להשתלב בחברה", אומרים שם.

במהלך יום המודעות תפעל המשטרה בכוחות מוגברים במבצע אכיפה ארצי תחת הכותרת "מי שחונה בחניית נכים אין לו לב". במסגרת יום זה, יפעלו היחידות המבצעיות של אגף התנועה: סיירת האופנועים הארצית, משטרת התנועה הארצית והיחידה המרכזית, וכן שוטרי התנועה במחוזות, באמצעות ניידות ואופנועים גלויים וסמויים לאכיפת חניות נכים.

במסגרת יום זה יושק גם קמפיין תקשורתי ברדיו, באינטרנט, בקולנוע ובטלוויזיה. כמו כן יקבלו תלמידי בתי ספר בעשרות רשויות מקומיות הרצאות בנושא ויחתימו את בני משפחותיהם על אמנה חברתית. עשרות חברות עסקיות יקיימו פעילות הסברתית להגברת המודעות ועוד.

יובל וגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל: "לכאורה בישראל אמורה להיות רגישות חברתית כלפי נכי צה"ל, נכי פעולות איבה ותאונות דרכים, וכל אלה שבשל מוגבלותם הקשה בניידות חייבים לניידותם ועצמאותם תו חניה לנכה. הרגישות הזו נוצחה ע"י האופי הישראלי של עברייני חניות נכים שפשוט אינם מבינים את החשיבות של זמינות חנייה נכים לאנשים עם מוגבלות קשה, בעלי תו חניה לנכה. אני מאמין שימים כאלה, בתוספת אכיפה מוגברת של משטרת ישראל, יפחיתו את מימדי התופעה המכוערת ויעזרו לנכים הקשים בניידותם ונגישותם בחיי היום יום".