"נכים - לא רק רמפה ומעלית שבת"

יובל וגנר, נכה צה"ל ומי שהיה טייס מסוק בחיל האויר, מספר לערוץ 7 על העמותה שהקים, המציינת היום את יום הנגישות הארצי.

עדו בן פורת , כ"ז בחשון תשע"ג

יובל וגנר
יובל וגנר
נגישות ישראל

סגן-אלוף יובל וגנר (47) התרסק לפני מספר שנים עם מסוקו ומאז הוא נכה ומתנייד בכיסא גלגלים. לערוץ 7 הוא מספר על העמותה שהקים, שמציינת היום (שני) את יום הנגישות הארצי.

בתחילת הראיון סיפר וגנר מדוע כיום נגישות היא לא דבר מובן מאליו, "ישראל גילתה בשנים האחרונות כי 18% מהאוכלוסיה היא מוגבלת בצורה כזו או אחרת - מוגבלים בתנועה, בראייה, בשמיעה וגם מוגבלים מבחינה שכלית או נפשית", הוא אומר.

"לכל אחד יש קרוב משפחה או חבר בכיסא גלגלים ואני מציע לשאול אותו על יכולות הנגישות שלו כמוגבל. לצערי, רבים מהאוכלוסיה לא מבינים או אולי לא רוצים להבין את הצורך בחיזוק הנגישות למוגבלים".

הוא הסביר כי המטרה היא ליצור מציאות בה כולם יודעים שגם אם נגזר על אדם להיות מוגבל, הוא יכול לגלוש באינטרנט, ללמוד, לנהוג ולטייל כמו כולם.

נגישות היא לא רק רמפה או מעלית שבת, קובע וגנר ומסביר כי עם השנים החברה התחילה להבין שזה מורכב יותר, "איך עיוור ילמד באוניברסיטה? איך חירש יוכל לקבל שירות במוקד טלפוני?" הוא שואל.

"בכדי שאדם לקוי שמיעה יוכל לקבל שירות במוקד טלפוני הוא זקוק להתאמת המוקד גם למי שאינו יכול לדבר או לשמוע. עמותת הנגישות עוזרת למוקד הטלפוני להפעיל ערוץ מותאם לאותם בעלי מוגבלויות".

וגנר אומר כי הם עוזרים לקבלני בנייה שרוצים להנגיש את המבנים לבעלי מוגבלויות. "יש המון בניינים שניבנו בעבר שאינם מאפשרים כניסה לנכים ולבעלי מוגבלויות. במאמץ משותף ועל ידי העלאת המודעות, בעלי הבתים מעוניינים להנגיש את המבנה".

בפעילות מאסיבית בבית המחוקקים, מקדמת עמותת 'נגישות ישראל' חוקים שיאפשרו שוויון לבעלי מוגבלויות, "יש לנו את חוק שוויון זכויות משנת 1990 ומאז אנחנו עוזרים למחוקקים להוסיף תקנות בחוק כ'מדריך טכני' ליצירת נגישות".

"מבחינתנו, עיקר העלאת המודעות מתחילה בחינוך הפורמלי בבתי הספר. אנחנו יוצרים מערכי פעילות ועוברים מכיתה לכיתה כדי ללמד את התלמידים, בין השאר, איך לא להצביע על נכים שרואים ברחוב", אומר וגנר.

בנושא הקידמה הטכנולוגית, סיפר וגנר כי הם תומכים רבות ביוצרי אפליקציות למכשירי טלפון חכמים, במטרה להנגיש גם את האפליקציות לכמה שיותר אנשים.

בהתייחסו לבתי כנסת וישיבות, אמר וגנר כי אחוז ניכר מהמבנים הללו לא נגיש לנכים, "זה חבל מאוד, הפסוק 'לפני עיוור לא תיתן מכשול' נוגע בכולם".