קלינטון תגיע הלילה לישראל

מזכ"ל האו"ם הגיע לקהיר וקרא להפסקת אש מיידית - יגיע בצהרים לישראל. מזכירת המדינה תגיע הלילה לארץ ותיפגש עם נתניהו.

אורלי הררי , ו' בכסלו תשע"ג

האם המאושרת. הילארי קלינטון
האם המאושרת. הילארי קלינטון
פלאש 90

שרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, תגיע הלילה (שלישי) לביקור בזק בישראל ותנסה לסייע בגיבוש הפסקת אש בדרום. 

קלינטון תיוועד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

במקביל, מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, יגיע בצהרים לישראל מקהיר ויפגש אף הוא עם ראש הממשלה נתניהו. 

במסיבת עיתונאים שערך באן קי-מון בקהיר עם מזכיר הליגה הערבית נביל אל ערבי, הוא קרא להפסקת אש מיידית באזור, ופנה לשני הצדדים לעשות כל מאמץ כדי למנוע המשך הירי מעזה וכדי להימנע מפעולה קרקעית ברצועה "כניסה לעזה תהווה הסלמה מסוכנת", ציין.

אל ערבי אמר כי יש להפסיק מייד את הירי משום שהפגיעות בנפש וברכוש גדלות מדי יום ביומו. מזכיר הליגה הערבית הוסיף כי ישראל מנצלת את הקיפאון בתהליך השלום כדי להשתלט על עוד שטחים של הפלסטינים.

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה שוחח בטלפון, בנפרד, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם נשיא מצרים מוחמד מורסי. מהבית הלבן נמסר כי אובמה דן עם מורסי בדרכים להביא לרגיעה בדרום ואמר לו כי חמאס חייב להפסיק את ירי הרקטות אל ישראל. בשתי השיחות הביע אובמה צער על אובדן חייהם של אזרחים ישראלים ופלסטינים.

האיחוד האירופי קרא לישראל ולארגונים ברצועת עזה להפסיק מיד את מעשי האלימות. בהודעה בבריסל גינו שרי החוץ של האיחוד בחריפות את ירי הרקטות אל ישראל והדגישו כי אין הצדקה לפגיעה מכוונת בחפים מפשע וכי לישראל הזכות להגן על אזרחיה. עם זה, עליה לעשות זאת בדרך מידתית ולהבטיח שלא ייפגעו אזרחים. עוד נאמר בהודעה כי האיחוד האירופי תומך במאמצים של מצרים ושל מתווכים אחרים להשיג הפסקת אש.