'הזדמנות לפתח את כוחות הנפש'

פסיכולוגית תושבת הדרום קוראת להפוך את המלחמה למנוע של צמיחה, "זו ההזדמנות לפתח את כוחות הנפש, בייחוד לנו כאנשים מאמינים".

בני טוקר , ז' בכסלו תשע"ג

מדרגות למקלט
מדרגות למקלט
אפרים מורנו

הפסיכולוגית ד"ר מרים אבנרי כהן, מרצה בחוג לחינוך לגיל הרך בגבעת וושינגטון, ותושבת אבן שמואל, אומרת לערוץ 7 כי המלחמה בדרום גורמת אמנם לחרדות רבות בקרב הילדים, אך ניתן למנף את המצב למנוע של התפתחות.

"אנחנו שומעים כל הזמן עצות וטיפים, אבל אני רוצה להדגיש את הפן הפסיכולוגי שלנו כאנשים מאמינים. משבר זה כמו הכסא שהיולדת יושבת עליו, משבר אמנם יוצר חרדות ודכדוך אבל יכול גם להיות הזדמנות לפיתוח הכוחות הנפשיים, זה כמו שריר, האמונה היא שריר".

לטענתה התובנה בימים אלה צריכה להיות, השתדלות, על אף  חוסר האונים לעיתים, "לחלק מתושבי הדרום יש בצדק תחושה של אבדן שליטה, לא תמיד יש להם מרחב מספיק מוגן, והסיטואציה הזאת מדגישה בדיוק את העובדה שאנחנו כאנשים מאמינים עושים את מירב ההשתדלות גם אם אין לנו שליטה".

ד"ר אבנרי מציעה להורים להעביר לילדים המסרים באופן אישי ולא  דרך כלי התקשורת, "יש הרבה ילדים שיוכלו לצאת חזקים יותר, אבל לא צריך לחשוף את הילדים לכלי התקשורת, אלא להעביר להם את האינפורמציה כל אחד על פי מה שמתאים לו. חנוך לנער על פי דרכו זה הפוך בדיוק מאיך שזה עובר בתקשורת. הילד הוא כלי קיבול כל אחד לפי היכולת שלו לקלוט. צריכים להקשיב לילד ולראות לפי השאלה שלו, האם הוא שואל מחרדה, מסקרנות, בניתוק או מדכדוך. יש ילדים שטוב לספר להם את כל הפרטים ויש ילדים שעדיף לתת להם מידע מצומצם".

היא משוכנעת שזו ההזדמנות לחזק את הילדים באמונה וסיפורי צדיקים, "דווקא בימים האלה אפשר לתת לילדים ויטמינים לנפש, סיפורים יותר מהרגיל. לספר להם סיפורים מהתנ"ך, סיפורים מההיסטוריה של עם ישראל, סיפורי צדיקים, סיפורי חסידים וסיפורי המכבים, כל ילד והרמה שלו, זה מאוד מחזק את הילדים בעוצמות גדולות".