ביהמ"ש בארה"ב הנחיל מכה לטרור הפיננסי

בית המשפט האמריקאי קבע כי ארגוני טרור לא יוכלו להעביר כספים דרך בנקים ללא סניפים. הדרך לתביעות רבות נגד ארגוני טרור נסללת.

עוזי ברוך , ז' בכסלו תשע"ג

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר
עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר
יוני קמפינסקי

פסיקה היסטורית של בית המשפט העליון לערעורים היושב באלבני, מדינת ניו יורק, משנה את כללי המשחק בכל הקשור למלחמה הפיננסית בארגוני הטרור ובמדינות תומכות טרור.

כל זאת, בזכות תביעה שמנהלים נפגעי רקטות ממלחמת לבנון השנייה, כנגד בנק לבנון קנדה בארה"ב וזאת באמצעות ארגון המשפטנים "שורת הדין", העוסק בזכויות האדם ובלחימה משפטית כנגד טרור.

הפסיקה קובעת כי העברת כספים באמצעות גורם פיננסי מקומי, עבור גוף פיננסי שאין לו סניפים בארצות הברית, הופכת את אותו גורם כפוף לחוקי ארצות הברית בהקשרים הפיננסיים, לרבות ובמיוחד בהקשר חוקי המלחמה בטרור.

משמעותה של פסיקה כזו היא חסרת תקדים בכל קנה מידה. למעשה, כל העברת כספים בדולרים חייבת לעבור באופן כזה או אחר דרך מוסד פיננסי של ארצות הברית. בנקים רבים ברחבי העולם, שאין להם סניפים כלל בארצות הברית, או אין להם רישיון לעסוק בבנקאות בארצות הברית מבצעים את העברת הכספים באמצעות "בנק קורספונדנטי" – גורם שלישי אמריקני. אולם, מעתה, הבנק הזר, שאין לו כלל סניפים בארצות הברית יהיה חייב בחוקי ארה"ב ולכן, הדבר חושף אין ספור בנקים בעולם לתביעות בגין העברות כספים שביצעו עבור חשבונות של ארגוני טרור.

"זוהי פסיקה עם מנוף כפול" אמרה עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, מארגון "שורת הדין" , ממובילות התביעה "ראשית, היא תפתח תיבת פנדורה עצומה על עסקאות שנעשו בעבר. אנו עצמנו, תבענו ומתכוונים לתבוע שורה של בנקים במקומות שונים שאנו יודעים ממקורותינו על פעולותיהם להעברת כספים המגיעים לארגוני טרור ולמדינות תומכות טרור. אם יתבעו, לא יוכלו לעשות עסקים עם אף גורם בארצות הברית ואף יעוקלו להם נכסים, חשבונות ופעילויות אחרות באמריקה".

"אבל יש גם משמעות כלפי העתיד" ממשיכה לייטנר "מעכשיו חיי ארגוני הטרור קשים הרבה יותר. אולי אפשר להסתדר בלי מטבע צרפתי או גרמני, אבל יש קושי גדול מאוד להסתדר בעולם שלנו בלי דולרים. הפסיקה הזו סוגרת את הדלת בפני אלפי גורמי טרור ומסייעים לטרור בכל העולם מפני שהבנקים שלהם לא יוכלו עוד לבצע עבורם העברות כספים דולריות".

הפסיקה במקרה זה מתייחסת למהלך משפטי כנגד בנק קנדה לבנון שנתבע על ידי ארגון "שורת הדין" בשם נפגעי רקטות ממלחמת לבנון השניה בשנת 2006, אזרחי קנדה, ארצות הברית וישראל.

ארגון "שורת הדין" הצביע על עשרות רבות של העברות כספים מן הבנק אל ארגון "חיזבללה" בסך של מליון דולר ויותר, בעקבותיהם נכנס הבנק לרשימת השחורה של משרד האוצר האמריקני.

נזכיר כי ארגון "שורת הדין" פועל זה מכבר למאבק בטרור באמצעים משפטיים. בין השאר, הארגון מייצג משפחות נפגעי טרור במשפטים כנגד ארגוני טרור ברחבי העולם והביא לפסיקות לטובתם בסך של למעלה ממליארד דולר, מתוכם כמאה וחמישים מליון דולר מומשו וכשש מאות מליון דולר נמצאים בהליכי מימוש שונים והוצאה לפועל.

הארגון היה שותף לעצירת הופעתו של אחמניג'אד באוני' קולומביה לפני כחצי שנה.לזכותו של  ארגון "שורת הדין" נצברו בעשור האחרון שורה של הצלחות כנגד בנקים, גופים מסחריים ארגונים שונים וקרנות שנתבעו על סיוע לטרור ואף הורשעו בכך. בשנה שעברה, פעל "שורת הדין" בהצלחה במהלכים משפטיים כנגד חברות ביטוח ימי, נמלי ים וחברת אינמרסט עצמה, שמנעו מהמשט לעזה להפליג כמתוכנן ולבצע פרובוקציה כנגד ישראל. לאחרונה, השיג הארגון פסק דין הסטורי הכולל פיצויים בסך 300 מליון דולר כנגד סוריה על סיוע לטרור.