גורם בכיר:
אבו מאזן מחפש תירוצים

הרשות הפלסטינית תגיש השבוע הצעה לאו"ם לקבלת מעמד מדינה. גורם מדיני בכיר מגיב: אבו מאזן מרגיש שהוא מאבד גובה ולכן הולך לצעד כזה.

חזקי ברוך , י"ג בכסלו תשע"ג

המו"מ היה מסתיים. אבו מאזן
המו"מ היה מסתיים. אבו מאזן
פלאש 90

גורם מדיני בכיר אומר היום (שלישי) לערוץ 7 בעקבות רצונם של הפלסטינים לפנות באופן חד צדדי לעצרת הכללית לקבלת מעמד מדינה לא חברה באו"ם כי הצעד באה לחפות על כישלונותיו של אבו מאזן.

"היוזמה הזו במישור הבינלאומי באה לפצות על הכישלון בזירה הפנימית , אבו מאזן לא הצליח להתמודד עם שום אתגר ברשות הפלסטינית וגם הפלסטינים מבינים שאבו מאזן לא סיפק את הסחורה, המנגנון מושחת ולא מועיל ומכיוון שהוא מרגיש שהוא מאבד גובה הוא הולך לצעד כזה", מסביר הגורם המדיני.

הגורם הוסיף, "כמה פעמים הוא ביקר בחברון או קלקיליה וכמה פעמים הוא ביקר בלונדון או בפריז? אין לי ספק שבאירופה הוא היה הרבה יותר. ההפגנות האחרונות שראינו ברמאללה בחודש האחרון לא היו נגד "הציונים" הם היו נגד אבו מאזן. האיש לא בנוי להתמודדות עם הבעיות העומדות על הפרק ובמבצע עמוד ענן ראינו שהאיש בכלל לא רלוונטי".

השקט היחסי ביו"ש הוא לא בגלל אבו מאזן? "שקט יש בזכות כוחות הביטחון שלנו ולא מגיע קרדיט לאבו מאזן. מי שמטפח את הקשר בין כוחות הביטחון שלנו לכוחות הביטחון שלהם זה סאלם פיאד".

"המושג הראשות הפלסטינית לא קיים”, מוסיף הגורם המדיני, “יש חמאס בעזה ופתח ביו"ש. אבו מאזן כבר שנתיים דוחה את הבחירות כי הוא יודע שהוא לא יבחר ואני לא מבין למה המערב ואנחנו רוצים שגם רמאללה בפרט ויהודה ושומרון בכלל - יפלו כפרי בשל לידי החמאס?".

מה עמדת מדינת ישראל?
"עמדת מדינת ישראל היא שהמהלך הזה עומד בסתירה חד צדדית ללכת לעצרת הכללית. אולי יהיו זיקוקי דינור ברמאללה אבל הישובים יהיו באותו מצב וצה"ל ימשיך לפעול איפה שהוא פועל. לא מדובר במהלך מדיני אלא במהלך אישי של המנגנון של אבו מאזן".

מה לגבי החובות של הפלסטינים כלפי חברות ישראליות ומדינת ישראל?
החוב של הרשות הפלסטינים רק לחברת החשמל הוא כ-700 מליון שקל ואנחנו רשאים לקזז את החוב מתי שנרצה ואנחנו הולכים לצעד הזה”.

"בסופו של דבר", אומר הגורם המדיני, "המהלך הזה של אבו מאזן ללכת לאו"ם רק מרחיק את ההסדר עם הפלסטינים ומדרדר את היחסים בינינו לבינם. במהלך הזה אבו מאזן הולך לתבוסה. המדינות החשובות במערב הולכות יד ביד עם מדינת ישראל".

הגורם המדיני הבכיר מתייחס לדו"ח אדמונד לוי כתגובה למהלך של אבו מאזן ואומר, "אני לא פוסל שום צעד כולל אימוץ הדו"ח על ידי הממשלה".

יש ביקורת קשה כלפי הדרג המדיני במבצע עמוד ענן, לדעתך מדינת ישראל השלימה את המשימה?

"מדינת ישראל עשתה מה שהיא צריכה לעשות במבצע עמוד ענן ואני הייתי אחד מאלה שחשבו שלא צריך להיכנס קרקעית לעזה. הפסקת האש שהגענו אליה, זה לא בגלל החמאס אלא בגלל מצרים, ולדעתי שווה היה לשלם את המחיר של הפסקת האש. גם מצרים מבינה שכל ההברחות זה לא משהו שטוב בשבילה".

הגורם הוסיף, "אני מייצג את עמדתי, אצלי אין "מה שרואים משם לא רואים מכאן" הפוך עכשיו שאני כאן זה מחזק את מה שראיתי משם".