לראשונה: מכינה אקדמית לציבור החרדי

תורה ומכינה: האוניברסיטה העברית פתחה השבוע לראשונה מכינה קדם אקדמית ייעודית לאוכלוסיה החרדית.

בני משה , י"ד בכסלו תשע"ג

האוניברסיטה העברית בהר הצופים ירושלים
האוניברסיטה העברית בהר הצופים ירושלים
צילום: פלאש 90

מכון מגיד מיסודה של האוניברסיטה העברית בירושלים פתח השבוע לראשונה מכינה קדם אקדמית ייעודית לאוכלוסייה החרדית. בכך נענתה האוניברסיטה העברית לאתגר הלאומי שהציבה המועצה להשכלה גבוהה להגביר את נגישות החברה החרדית למערכת ההשכלה הגבוהה.

מהאוניברסיטה נמסר כי כעשרים חרדים יחלו כבר היום (ד') את לימודיהם במכינה שתתקיים במבנה מיוחד בסמוך לקמפוס הר הצופים שהאוניברסיטה שיפצה והכשירה למען מטרה זו, השנה צפויות להצטרף למכינה גם נשים חרדיות. תכנית הלימודים תהיה זהה לזו הנלמדת במכינה הקדם אקדמית הרגילה, תוך מתן כבוד לאורחות החיים של הציבור החרדי וביצוע התאמות לרקע המיוחד ממנו מגיעים התלמידים. כך לצד הלימודים הרגילים, ייהנו תלמידי המכינה משיעורי תגבור לשפה האנגלית ואף מבית מדרש פעיל. בנוסף ללימודים הקדם-אקדמיים, יפעיל מכון מגיד תכניות ייעודיות להכשרה מקצועית עבור חרדים, ובכלל זה לימודי תקשורת, תכנות וייעוץ השקעות.

לדברי פרופ' חנוך גוטפרוינד העומד בראש מכון מגיד, "החזון שלנו היה מאז ומתמיד להיות גשר בין האקדמיה לקהל הרחב, ואנו שמחים על שניתנת לנו ההזדמנות לפתוח בפני אוכלוסיה חדשה את השער ללימודים גבוהים ולהשתלבות בשוק העבודה".

בראש המכינה יעמוד הרב יהושע פפר, רב ודיין בירושלים. "המכינה תשאף לשלב מצוינות אקדמית עם מחויבות תורנית", אומר הרב פפר. "עד היום המסגרות הקדם אקדמיות השונות שהוצעו בארץ לחרדים לא אפשרו להם בדרך כלל להגיע לרמה אקדמית שמשתווה לזו של סטודנטים מן המניין. המכינה החדשה תפעל לשנות מציאות זו ולהעניק לתלמידיה את האפשרות למצות את הפוטנציאל הטמון בהם".

הרב פפר התייחס לחשש הקיים בחברה החרדית מפני ההשלכות של הלימודים האקדמיים על מחויבות התלמידים לדת.  "אמנם הלימודים האקדמיים יהוו ליבת התכנית, אך אנו נדאג לכך שאף תלמיד לא יחוש שהלימודים באים על חשבון הערכים התורניים עליהם גדל.  רק אם נדאג לשמר ולטפח את השורשים בד בבד עם קידום ההשכלה הכללית נסלול את דרכם להצלחה".