חברי מועצה לברקת: הגביה המהירה – מחטף

חברי מועצת עיריית ירושלים החרדיים פנו לראש העיר בקריאה לעצור את הכוונה לגבות אלפי שקלים מתושבים שלא השלימו את בקשות ההנחה.

חיים לב , ט"ו בכסלו תשע"ג

נגד הדרה. ברקת
נגד הדרה. ברקת
פלאש 90

חברי מועצת עיריית ירושלים החרדיים, שלמה רוזנשטיין וישראל קלרמן פנו במכתב חריף לראש העיר מר ניר ברקת הקורא לו להתערב בדחיפות ולעצור מיידית את כוונת אגף השומה והגביה של העיריה לגבות אלפי שקלים בפעם אחת מתושבים שלא השלימו את בקשות ההנחה לשנה הנוכחית.

חברי המועצה מגדירים במכתבם את המעשה כמחטף שערורייתי שעיריית ירושלים מתכוונת לבצע כנגד התושבים על מנת להעשיר את קופתה.

הרקע למכתב הינו הודעה שנשלחה מאגף שומה וגביה בעיריה לתושבים ובו מודיעים לתושבים שטרם הספיקו להשלים את המסמכים לזכאות להנחה בארנונה הניתנת להם על פי חוק, שבתחילת החודש הבא יגבה מהם כל חיוב הארנונה השנתית באמצעות הו"ק בתשלום אחד.

מדי שנה, מודיע אגף השומה והגביה של העיריה לחלק ממקבלי ההנחות, כי עליהם לחדש את ההנחה על פי מבחן ההכנסה ועל פי הכללים והחוק.
במהלך השנה, משלימים האזרחים את הבקשות ומגישים אותם לאגף על מנת לבדוק שוב את זכאותם.

חברי המועצה מלינים על כך שההודעה ניתנה בחודש האחרון של השנה, כאשר נותרו ימים ספורים עד מועד גביית התשלום האחרון בהוראות הקבע, כך שבטרם יספיקו התושבים להשלים את הבקשות, יורד מחשבונם בפעם אחת תשלום הפער בגין ביטול ההנחה.

אילו היתה ההודעה נשלחת לפני כמה חודשים, היה מתחלק התשלום למנות קטנות יותר ובפרט, היתה ניתנת האפשרות לאחר הורדת תשלום אחד לתושבים להשלים ולהגיש את הבקשות המלאות.

"אין בכוונתנו להצדיק אזרחים שלא הגישו את מלא המסמכים הנדרשים" – כותבים חברי המועצה – "אולם מדובר באלפי משפחות קשות יום שהעיריה תגבה מחשבונותיהם אלפי שקלים בתשלום אחד!!! ומדובר בצעד חסר התחשבות על גבול האכזריות.

"המעשה הנוכחי 'מריח' נסיון נואל של העיריה 'לעשות קופה' על גב המסכנים ולהעשיר את קופת העיריה בבת אחת בסכום כסף גבוה כשלאחר תום החודש הקרוב יסרבו הפקידים לקבל את הבקשות בתואנה שהשנה האזרחית חלפה. אין זה מתאים לגוף ציבורי לנהוג בצורה זו, המזכירה התנהלות של ארגון 'לא ראוי' בלשון המעטה".