לסגור את הפייסבוק - בפקודה!

סגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר נווה, הנחה את דובר צה"ל להביא לסגירתם של עמודי הפייסבוק הלא רשמיים של יחידות צה"ל.

עדו בן פורת , י"ח בכסלו תשע"ג

לא עושה לייק. האלוף נווה
לא עושה לייק. האלוף נווה
פלאש 90

סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נווה, הנחה את חטיבת דובר צה"ל להביא לסגירתם של עמודי הפייסבוק הלא רשמיים של יחידות צה"ל, ולהותיר על כנם רק את אלו הרשמיים המנוהלים בחטיבת דובר צה"ל ותחת פיקוחה.

לערוץ 7 נודע כי מדובר בפקודה גורפת שהביאה לסגירתם של עמודי פייסבוק רבים, בעיקר של יחידות לוחמות שחייליהן פתחו ערוצים ברשת החברתית באופן לא מוסדר וללא פיקוח של הצנזורה הצבאית.

כך לדוגמא קיימת קבוצת "הרבנות הצבאית", קבוצת "חיילי שח"ר באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה" ועוד עמודים שאינם רשמיים ומופעלים בדרך כלל על-ידי חיילים בשירות סדיר שלא הוסמכו לשמירה על כללי החיסיון הצה"לי. גורם המעורה בפרטים הסביר כי דובר צה"ל לא יכולים לחייב את פייסבוק לסגור משתמש או עמוד שמישהו אחר הקים, "אבל מטבע הדברים 'יש להם מילה' בהנהלת הפייסבוק", אמר הגורם.

החשש שמא מידע חסוי ידלוף מחוץ לצבא, הוא שהביא את סגן הרמטכ"ל להנחות פקודה זו שעתידה לבטל את העמודים שאינם רשמיים ולהשאיר על כנם את אלו התקינים כדוגמת העמוד הרשמי של צה"ל, העמוד של דובר צה"ל- תא"ל יואב מרדכי, העמוד של החזן הראשי לצה"ל ואף את העמוד הרשמי "דוברות אגף כח האדם" המלווה את פעילותה של ראש האגף, האלופה אורנה ברביבאי.

מדובר צה"ל נמסר לערוץ 7 כי מזה מספר חודשים מתבצעת בחטיבת דובר צה"ל עבודת מטה בנושא, "מטבע הדברים אין בכוונתנו לעסוק בפרטיה דרך אמצעי התקשורת".


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il