קנדה שוב תמכה בישראל בהצבעה באו"ם

ממשלת קנדה אינה נרתעת מפני ביקורת האופוזיציה על תמיכתה בישראל והצביעה נגד החלטה הדורשת מישראל לאפשר פיקוח על מתקניה הגרעיניים.

דלית הלוי , כ"א בכסלו תשע"ג

מנהיג המפלגה הליברלית בקנדה, בוב ריי
מנהיג המפלגה הליברלית בקנדה, בוב ריי
רויטרס

קנדה מתייצבת פעם נוספת לימינה של ישראל במערכה הבינלאומית הנערכת נגדה במוסדות האו"ם. על כך מדווח העיתון "שלום טורונטו".

קנדה היא אחת משש המדינות שהתנגדו להחלטה שהובאה לאישור העצרת הכללית של האו"ם הקוראת לישראל לקבל עליה ללא דיחוי את האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני.

ההחלטה אושרה ביום שלישי ברוב עצום של 174 מדינות, לעומת 6 מתנגדות (קנדה, ארה"ב, ישראל, איי מרשל, מיקרונזיה ופאולו) ו-6 נמנעות (הודו, אוסטרליה, אתיופיה, קמרון, פנמה וחוף השנהב).

החלטת האו"ם דורשת מישראל לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית של האו"ם לאנרגיה אטומית לבצע ביקורות שוטפות במתקני הגרעין שלה ולהימנע מפיתוח, ייצור והצטיידות בנשק גרעיני.

בשבוע שעבר הצביעה קנדה נגד החלטת האו"ם ששדרגה את מעמד הנציגות הפלסטינית למעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה באו"ם. ממשלת הרפר הקנדית נוקטת מדיניות פרו ישראלית מובהקת, הרואה חובה להגן על הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון מפני הניסיונות של מדינות אנטי דמוקרטיות לנצל לרעה את המערכת הבינלאומית ואת החוק הבינלאומי כדי לשלול ממנה את הלגיטימציה לעצם קיומה.

מנהיג המפלגה הליברלית, בוב ריי, מותח ביקורת נוקבת על מדיניות החוץ של ממשלת קנדה, ובפרט על תמיכתה הבלתי מסויגת בישראל. במאמר שפרסם בעיתון "נשיונל פוסט" (3 בדצמבר) אומר ריי, כי ממשלת הרפר צריכה לנהוג בשיקול דעת בתחום יחסי החוץ, אחרת היא עשויה לסכן את מעמדה הבינלאומי. "התמיכה של קנדה בביטחון ישראל אין משמעותה, שאנו נאבד את מעמדנו כמדינה שמבינה ותומכת בשאיפות הפלסטיניות למדינת לאום", כתב ריי.

הסוגיות שצריכות להיות נידונות בין ישראל לפלסטינים, על פי ריי, הן "הכרה במדינת ישראל, גבולות מוסכמים כולל ירושלים, פתרון מעשי לזכות השיבה ונוסחה קבילה לאישור ההסכמים ע"י ההנהגה הפלסטינית”. בהקשר זה העלה ריי שאלות קונקרטיות, שהישראלים והפלסטינים צריכים לענות עליהן: "האם הישראלים יכולים להסתדר עם קיומן של התנחלויות מחוץ לגבולות המוסכמים מבלי לשסע את החברה שלהם, והאם הפלסטינים יכולים ליצור מבנים פוליטיים פלורליסטיים ברי קיימא, אשר מכבדים את שלטון החוק, זכויות האדם והדמוקרטיה?".

קנדה, אמר ריי, צריכה להיות שותפה פעילה והוגנת בהקמתה של מדינה פלסטינית פלורליסטית בדומה לתפקיד שמילאה בהקמתה של מדינת ישראל. ריי תקף את הביקורת שמטיחה ממשלת קנדה באו"ם.

"ההתקפה המתמשכת והבלתי מרוסנת על האו"ם ועל החוק הבינלאומי פוגעת באמינות. התמיכה הנרחבת בעניין הפלסטיני ברחבי העולם וההצבעה המכריעה בעצרת הכללית לטוב או לרע היא השתקפות של דעת הקהל. אין זה אשמת האו"ם", אמר ריי.

"קנדה נמצאת בתהליך של בידוד עצמי”, הזהיר ריי, "והיא עסוקה רק בקידום מונולוגים שמוזנים ע"י סקרי דעת קהל וגישה מפלגתית קצרת רואי, הנוטשת את הערכים הבסיסיים שלנו המגולמים בשיח, שלום ואחדות".

ריי טען, כי מדיניות ממשלת הרפר אינה עולה בקנה אחד עם רצונו של מרבית הציבור הקנדי, והוסיף, כי בקרוב ממשלת קנדה עלולה לאבד את יכולת השפעתה בזירה הבינלאומית. “(ראמ"מ בריטניה) דיוויד קמרון והנשיא (האמריקני) אובמה שוחחו בטלפון עם הנשיא (הפלסטיני) עבאס והם פונים גם למנהיגים ערבים וישראלים בתקווה למצוא פתרון. קנדה צריכה גם היא להרים את הטלפון, אבל יקח זמן עד שנקבל תשובה. לא תמיד הדבר נגרם בגלל מה שאתה עושה, אלא בגלל הדרך שבה זה נעשה".